SVET

Američki mediji: SAD se spremaju za mogući sukob sa Kinom

Oružane snage SAD spremaju se za mogući sukob sa Kinom – vojnici uvežbavaju različite taktike oslanjajući se, između ostalog, i na iskustvo praćenja sukoba u Ukrajini, piše list „Njujork tajms“.
Sputnik
Kako se navodi, stav američkih predsedničkih kandidata Donalda Trampa i Kamale Haris mogu se razlikovati po pitanju sukoba u Ukrajini i na Bliskom istoku, ali bez obzira na to ko pobedi na predstojećim novembarskim izborima, „SAD će nastaviti da se spremaju za rat sa Kinom“.

„Američka vojska transformiše sebe i stotine hiljada momaka i devojaka za novi rat – ovog puta potencijalni sukob sa Kinom. Takav sukob bi mogao da se vodi na kopnu, moru, u vazduhu i u svemiru. Dakle, vojska vežba upravo za to. Vojnici su radili na novim manevrima na osnovu praćenja toka borbi Ukrajine protiv Rusije“, navodi se u članku.

Po mišljenju autora lista, sukob tako velikih sila koje imaju nuklearno oružje, poput SAD i Kine, biće „mnogo opasniji“. On ocenjuje da bi taj potencijalni sukob mogao da rezultira takvim žrtvama među američkom vojskom kakve nisu viđene čak ni u najkrvavijim sukobima u kojima je Amerika učestvovala.
Iako Tajvan ima sopstvene odbrambene sisteme, vojni eksperti kažu za „Njujork tajms“ da postoji mala verovatnoća da bi ostrvo moglo da odbije potencijalni napad Kine bez pomoći SAD. Pored toga, u američkim političkim krugovima su zabrinuti da bi SAD mogle da izgube mogućnost za dominaciju u regionu ako se ne umešaju u takav sukob.
Takođe, list podseća da su američki vojnici već raspoređeni u Japanu gde ih ima oko 54.000, kao i u Južnoj Koreji, gde broje oko 25.000 ljudi. Jedan broj je stacioniran i na Filipinima.
Ističe se da američka vojska tokom vežbi aktivno koristi i iskustvo stečeno na osnovu praćenja rusko-ukrajinskog sukoba, konkretno u pogledu formiranja malih diverzantskih grupa i korišćenja sistema za komunikaciju. Pored toga, vojnici uvežbavaju da se brzo rasporede na terenu, da se kreću malim pešadijskim vozilima, a zatim da se brzo okupe u cilju napada na potencijalnog protivnika.
Peking smatra Tajvan neotuđivim delom Kine, a poštovanje principa „jedne Kine” je obavezan uslov za druge države koje žele da uspostave ili održe diplomatske odnose sa Pekingom. Princip „jedne Kine“ i nepriznavanje nezavisnosti Tajvana poštuju i SAD, uprkos činjenici da održavaju bliske kontakte sa Tajpejem u raznim oblastima i isporučuju oružje ostrvu.
SVET
NATO u Evropi želi da obuzda Rusiju, a „azijski NATO“ - Kinu
Pogledajte još:
Komentar