Specijalna operacija u Ukrajini

Zapadni mediji: Kijev očekuju poteškoće sa američkom pomoći, čak i ako na izborima pobedi Harisova

Vašingtonu će biti teško da se dogovori o daljoj podršci Kijevu čak i ako predsednički kandidat demokrata Kamala Haris pobedi na izborima, piše Blumberg, pozivajući se na zapadne zvaničnike.
Sputnik
„Ako Tramp, koji je rekao da će rešiti sukob pre stupanja na dužnost, bude izabran i ispuni svoje pretnje da će prekinuti podršku, opcije Ukrajine biće drastično smanjene. Ali čak i ako pobedi Kamala Haris, Vašington će verovatno teško dobiti značajnu finansijsku podršku preko Kongresa“, navodi se u članku.
Autori članka primećuju da je, uprkos obećanjima Vladimira Zelenskog da će nastaviti rat, ukrajinska vojska iscrpljena i u velikoj meri zavisi od pomoći Sjedinjenih Američkih Država.
Blumberg podseća da se Kijev već suočavao sa posledicama kašnjenja vojne podrške sa Zapada, kada SAD nekoliko meseci nisu uspele da se dogovore o novom paketu pomoći i to je „bio udarac Ukrajini, kojoj je potrebno ljudstvo i municija“.
Vašington je Kijevu predao paket vojne pomoći u decembru 2023. godine, a proces dogovaranja sledećeg razvukao se do aprila. Na Zapadu su primetili da je ovo odlaganje skupo koštalo Ukrajinu, omogućivši Rusiji da preuzme stratešku inicijativu.
Rusija smatra da isporuke oružja Ukrajini ometaju rešavanje situacije, direktno uključuju zemlje NATO-a u sukob i predstavljaju „igranje vatrom“. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov istakao je da će svaki teret koji sadrži oružje za Ukrajinu postati legitimna meta za Rusiju. Prema njegovim rečima, SAD i NATO direktno učestvuju u sukobu, uključujući ne samo isporučivanjem oružja, već i obučavanjem vojnika u Velikoj Britaniji, Nemačkoj, Italiji i drugim zemljama. U Kremlju su izjavili da pumpanje Ukrajine oružjem sa Zapada ne doprinosi pregovorima i da će imati negativan efekat.
Specijalna operacija u Ukrajini
Vašington ne vidi scenario u kom bi Kijev mogao da pobedi u sukobu sa Rusijom
Pogledajte i:
Komentar