Nakon popisa na kom je 43 odsto građana navelo da im je maternji jezik srpski pokrenuta je inicijativa da taj jezik dobije status službenog, ali je ona naišla na protivljenje pojedinih političara u Crnoj Gori. Potpredsednik crnogorske vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj, koji je predsednik albanske manjinske stranke, upozorio je da bi takvi pokušaji naišli na „žestok odgovor“.
Đeljošaj je decidno izjavio i da neće biti nikakve promene Ustava po kojoj bi srpski jezik bio proglašen za službeni u Crnoj Gori.
Osporavaju srpski jezik, a veruju u rezultate popisa
Gradonačelnik Nikšića Marko Kovačević govori za Sputnjik da inicijative za poštovanje srpskog jezika i volje većine građana Crne Gore nisu ni na koji način upućene, niti se odnose na Nika Đeljošija, niti je on neko ko o njima donosi odluke, te da ne može ni da ih odbaci. Kovačević ističe da su stavovi Đelođaja zato potpuno irelevantni, a da je jedino relevantno ono šta su građani Crne Gore istakli na popisu stanovništva, čiji su rezultati jasni.
Popis, kaže Kovačević, daje jasnu sliku koja dokazuje da je srpski jezik većinski jezik Crne Gore, a da je istovremeno i diskriminisan u odnosu na ono šta se navodi u samom Ustavu.
Oni koji se protive ovim promenama s jedne strane veruju popisu - on je dao jasne rezultate a sproveden je na transparentan način u kojem su učestvovali svi politički činioci i iz vlasti i iz opozicije. Međutim, oni jednostavno ne mogu da prihvate ono šta je istina, rekao je Kovačević za Sputnjik.
On podseća i da je 2011. godine srpski jezik bio većinski u Crnoj Gori, ali kaže da to bivšem predsedniku Milu Đukanoviću i DPS-u nije značilo ništa u smislu da nešto po tom pitanju promene. Ipak, sada se situacija promenila i srpski narod u Crnoj Gori, kao i srpska jezička zajednica, moraju da ostvare sva prava koja im pripadaju.
Jedino je narod bitan
Kovačević najavljuje da će u narednom periodu biti preduzete vrlo ozbiljne akcije u vezi sa maternjim jezikom Crne Gore. Kako ističe, pokazalo se da i politički činioci koji dolaze iz DPS-a, kao i politički činioci koji dolaze iz Demokratske Crne Gore načelno jesu saglasni sa tim da srpski jezik mora da dobije status službenog jezika, tako da će se ispitati koji je tačno najbolji model da se to ostvari.
Ono šta misli Nik Đeljošaj ili neko drugi je apsolutno irelevantno, važno je da ono šta skupštinska većina bude mogla da donese bude doneto u narednom periodu i da se spreči i zaustavi diskriminacija srpskog naroda i srpske jezičke zajednice u Crnoj Gori, koja u kontinuitetu traje više od 20 godina, poručuje Kovačević.
Litija u znak odbrane prava Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori
© Sputnik / Daniil Afrin
/ Apsurdno je, kaže naš sagovornik, govoriti o tome da srpski jezik koči crnogorske integracije u evropsku zajednicu, baš iz tog razloga što je Crna Gora jedina zemlja u Evropi, uključujući i zemlje Evropske unije, u kojoj onaj jezik koji je maternji jezik većine njenih stanovnika nije ujedno i službeni jezik. Ukoliko želimo da idemo ka Evropskoj uniji, zaključuje Kovačević, jedan od koraka koji je neophodan jeste upravo da se institucionalizuje ono šta su nam stanovnici Crne Gore saopštili na popisu stanovništva.
Pogledajte i: