RUSIJA

Zašto samit u Kazanju ima istorijski značaj

Samit u Kazanju je istorijski značajan iz dva razloga. Jedan je zato što su se tamo okupile krajnje različite države. Međutim, sve razlike se prevazilaze jer je svet žedan slobode, želi da skine sa sebe koprenu rafiniranog kolonijalizma, kaže politički filozof Dragoljub Kojčić.
Sputnik
Zemlje okupljene u Kazanju postigle su visok nivo saglasnosti zato što se nije preterivalo sa zaključcima, dok BRIKS nije stavljen u funkciju nijedne države, pa ni države domaćina ovogodišnjeg samita.
BRIKS se postavio kao pokret u kome je zajednički imenitelj potreba za slobodom, autonomijom, individualitetom, kao i suverenitetom u punom značenju te reči, kaže naš sagovornik.
Drugi aspekt odnosi se na to da je nakon pada Berlinskog zida i bombardovanja Jugoslavije, na Zapadu postojalo mišljenje da sila može da reši sve. Međutim, dodaje Kojčić,sada se pokazuje da devetnaest država koje su bile agresori na SR Jugoslaviju, ne mogu da pobede Rusiju u Ukrajini.

Kazanj pokazuje da Rusija nije izolovana

Rezultati kazanjskog samita moraće na Zapadu da budu uzeti u obzir i zapadne elite moraće da se zapitaju da nisu pogrešile u svom pristupu svetskim zbivanjima, uveren je Kojčić.
Rusija, a to pokazuje kazanjski samit nije ostala izolovana, uprkos naporima Zapada.
„Ne samo da nije ostala izolovana, nego su u izvesnom smislu zapadnoevropske zemlje ostale uskraćene, zato što mislim da je Evropa shvatila da zato što nema političku suverenost, zato što predstavlja izvesnu produženu ruku, možda čak i marionetu Vašingtona, da je trpela ekonomsku štetu. Uskraćena je za ruski gas. Ali, izgubili su nešto što je mnogo važnije, veoma potentno rusko tržište. To je 150 miliona ljudi“, objašnjava Kojčić.
Pogledajte i:
Komentar