Među kriterijumima su i da država treba da poštuje principe delovanja BRIKS-a, a posebno kada je reč o donošenju odluka po principu konsenzusa.
„Postoji kriterijum o kojem smo mnogo puta govorili pre samita u Kazanju, a to je da zemlje ne smeju da primenjuju jednostrane nelegitimne sankcije prema bilo kojoj od članica BRIKS. Što se tiče evropskih zemalja, ako govorimo o državama koje su članice EU i NATO, onda one ne prolaze kriterijum neprimenjivanja jednostranih sankcija“, rekao je Rjabkov.
„Sada smo u fazi kada se sve prijave vezano za BRIKS pažljivo proučavaju, analiziraju, nakon čege će sa tim zemljama biti ostvareni kontakti. Nakon što su lideri zemalja BRIKS u Kazanju došli do zajedničkog imenitelja šta su partneri i koje kriterijume primeniti, sada je zadatak spoljnopolitičkih institucija da vode razgovore sa potencijalnim partnerima“, kazao je on.
Rjabkov je dodao i da se o tako važnim pitanjima ne može apstraktno govoriti bez jasne slike o tome kako sami potencijalni partneri percipiraju trenutnu situaciju.
Ruski diplomata je dodao i da će se nakon tih pregovora napraviti spisak novih kategorija partnera koji će imati priliku da se približe BRIKS-u i učestvuju u radu čitavog niza mehanizama te asocijacije.