„Sve je to deo orkestrirane kampanje koja se vodi iz par stranih ambasada protiv predsednika Dodika, između ostalog, i zato što je otišao u Kazanj, sastao se sa predsednikom Putinom, ostvario brojne kontakte, između ostalog i sa kineskim državnicima. Bilo bi smešno da nije žalosno zbog toga što ova zemlja nikako da se pozabavi nekim realnim bezbednosnim pitanjima i da ih rešava“, kaže za Sputnjik dr Predrag Ćeranić, dekanFakulteta bezbednosti u Banjaluci.
Moldavske vlasti optužile su Rusiju za mešanje u predsedničke izbore i referendum o pridruživanju EU. Moldavska policija je navodno identifikovala i privela nekoliko stotina mladih ljudi koje su u navodnom kampu u okolini Banjaluke ruski oficiri obučavali u raznim „veštinama“ koje bi mogle da posluže za destabilizaciju situacije u toj zemlji.
Okretanje glave od stvarnih problema
Kada govori o stvarnim bezbednosnim problemima u BiH sa kojih se pokušava skrenuti pažnja klevetanjem Republike Srpske, Ćeranić najpre misli na teroristički napad u četvrtak predveče u Bosanskoj Krupi, u Federaciji BiH, kada je maloletnik upao u policijsku stanicu i nožem ubio jednog, a teško ranio drugog policajca.
„Maloletnik je verovatno indoktriniran radikalnim idejama, to su saznanja koja se već pojavljuju u medijima, ali pravi odgovor daće istraga. Ovo nije prvi teroristički napad, a jeste teroristički jer ima politički motiv. Ali, to su pitanja od kojih se okreće glava – od migrantskih talasa, terorističke infrastrukture, a kandiduje se nešto posve izmišljeno, neutemeljeno – kampovi – Rusi obučavaju Srbe, zamislite gde? U Moldaviji“, navodi Ćeranić.
Protesti protiv vlasti i institucija dešavali su se i u Republici Srpskoj, dodaje Ćeranić i sa pravom su nazivani pokušajem obojene revolucije. Prema njegovim rečima, vrlo dobro se zna ko je te proteste podsticao i organizovao. Sada je u pitanju zamena teza i namera da se naudi Republici Srpskoj, a ponajviše predsedniku Dodiku.
Rezultat referenduma u Moldaviji bio je iznenađujuć za Maju Sandu i njenu proevropsku kamarilu – građani su se izjasnili za pridruživanje EU, ali veoma tesnom većinom od tek 50,4 odsto.
Niti moldavskoj predsednici, niti evropskim zvaničnicima nije palo na pamet da se radi o demokratski izraženoj volji građana, već o navodnom ruskom mešanju u izborni proces u Moldaviji. Na isti način na koji Rusiju kleveće Maja Sandu, to čini i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, koja je izjavila da je rezultat referenduma tesan zbog „ruskih prljavih trikova“, ocenjuje Ćeranić i podseća da je Rusija optuživana za mešanje i u američke izbore.
„Dakle, dežurni krivac je Rusija, a vrlo dobro znamo ko se i to zvanično i javno meša u izbore u nizu zemalja. Pa pogledajte samo šta se dešava u Gruziji. Pa i kod nas u BiH, američki ambasador se direktno oglašava po nekim čisto unutrašnjepolitičkim pitanjima. Antiruska histerija i dalje traje, međutim, ruski saveznici jačaju. Imali smo šta da slušamo i čitamo iz Kazanja. Slobodarski svet se uvezuje i oslobađa od višedecenijske stege moje su nametnule zapadne kolonijalne sile“, ocenjuje Ćeranić.
Dok traži ruske kampove po RS, Sarajevo zabada prst u oko Kini
Istovremeno dok traje klevetanje Republike Srpske, u Sarajevu je održana Generalna skupština Svetskog kongresa Ujgura, separatističke organizacije koja za cilj ima otcepljenje kineske provincije Sinđijang i koja prema tvrdnjama kineskih vlasti ima veze sa terorističkim organizacijama, kaže Ćeranić.
Protiv održavanja skupštine ujgurskih separatista protestovala je kineska ambasada u Sarajevu, međutim skupština je ipak održana. Ovaj skup nije imao zvaničnu podršku sarajevskih vlasti, ali ga je podržalo Veće Kongresa bošnjačkih intelektualaca, nevladine organizacije, koja je, prema Ćeranićevim rečima, siva eminencija bošnjačke nacionalne politike.
„Dok se održava samit BRIKS-a, dok su oči celog sveta uprte u Kazanj, šta se dešava u BiH? Traže se „ruski kampovi“ i podržavaju se Ujguri, jedna separatistička organizacija. Znači, optužujete Republiku Srpsku za separatizam, a podržavate separatizam u Kini, koja je u ekonomskom smislu postala jedna pod vodećih, ako već nije vodeća svetska sila“, komentariše Ćeranić.
Naš sagovornik podseća da Kina ulaže u obnovu infrastrukture u Federaciji BiH – obnovila je tramvajsku prugu u Sarajevu, a izgradila je i deonicu autoputa Počitelj-Virovići.
„Sa jedne strane, očekujete kineske milijarde, dok i istovremeno zabadate prst u oko“, zaključuje Ćeranić.
Na optužbe je reagovao i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, nazvavši ih lažima i najavio je da će u subotu organizovati sastanak svih zvaničnika i nadležnih službi da bi dokazao da su tvrdnje o kampovima laž.
Prema Dodikovim rečima, cilj tvrdnje o ruskim kampovima u RS da se „održi negativna priča o Republici Srpskoj i pruži prilika muslimanima da i dalje klevetaju i lažu, kao što to radi ministar inostranih poslova Elmedin Konaković“. Konaković to radi samo da bi pobegao od priče o svojoj vezi s narko-kartelima zbog čega, navodi Dodik, sada u Sarajevu „izmišljaju i ovakve laži“.
Pogledajte i: