RUSIJA

Si na Samitu BRIKS-a: Doneta je još jedna važna odluka

Na Samitu BRIKS-a je odlučeno da se brojne države pozovu da postanu zemlje partneri, izjavio je predsednik Kine Si Đinping tokom sastanka proširenog Samita BRIKS-a u Kazanju.
Sputnik
U govoru upućenom učesnicima Samita, kineski lider je ovu odluku nazvao još jednim važnim događajem u razvoju BRIKS-a.
On je naveo da zemlje članice BRIKS-a moraju da imaju vodeću ulogu u reformi postojećeg globalnog finansijskog sistema.
Kina će sprovesti plan saradnje za jačanje potencijala formiranja zemalja BRIKS-a u digitalnoj sferi, poručio je kineski lider.
S tim u vezi, napomenuo da je prošle godine predložio inicijativu za saradnju u oblasti digitalnog obrazovanja u okviru BRIKS-a. „Veoma sam zadovoljan što vidim primenu ovog mehanizma“, dodao je on.

Reforma globalnog sistema upravljanja

BRIKS treba da bude lider u reformi globalnog sistema upravljanja, istakao je Si.
„Moramo da gradimo pravičan BRIKS i postanemo lideri u reformi globalnog sistema upravljanja“, konstatovao je kineski lider.
Si je naglasio da međunarodna ravnoteža snaga prolazi kroz duboke promene, ali da pomenuta reforma uveliko zaostaje.
Predsednik Kine je uputio poziv da se svi pridržavaju koncepta multilateralnostii da se uzimaju u obzir stavovi država Globalnog juga.
„Moramo da realizujemo istinski multilateralizam, pridržavamo se se globalnog upravljanja zasnovanog na zajedničkom odlučivanju, zajedničkoj izgradnji i deljenju, takođe i u skladu sa principima pravičnosti, nepristrasnosti, otvorenosti i inkluzivnosti, kao i da vodimo reformu globalnog upravljanja i promovišemo glas zemalja Globalnog juga“, rekao je Si Đinping.
Prema njegovim rečima, Peking je spreman da proširuje saradnju sa zemljama BRIKS-a, uključujući otkrivanje novih resursa. On je dodao da će aktuelnost međunarodnog finansijskog sistema samo rasti.
„Zemlje BRIKS-a treba da igraju ulogu zaštitnika zajedničke bezbednosti", istakao je Si.
Kako je naveo, Kina je spremna i da produbi inovativnu saradnju unutar BRIKS-a, uključujući i u oblasti veštačke inteligencije.

O ukrajinskoj i bliskoistočnoj krizi

On je govorio i o Ukrajini istakavši da je neophodno ne dozvoliti širenje sukoba i eskalacija.
„Da bi došlo do deeskalacije u Ukrajini neophodno je da se prestane sa dolivanjem ulja na vatru", istakao je kineski predsednik.
Kina poziva na sprečavanje neželjenih efekata i eskalaciju ukrajinskog sukoba, naglasio je Si.
„Ukrajinska kriza može i dalje da traje. Moramo se čvrsto pridržavati tri principa, a to je da sprečimo neželjene efekte usled širenja borbi, da sprečimo eskalaciju, kao i da ne dozvolimo aktivnosti koje doprinose povećanju napetosti“, objasnio je on.
On se osvrnuo i na bliskoistočnu krizu, rekavši da humanitarna situacija u Pojasu Gaze nastavlja da se pogoršava i da je neophodno postići hitan prekid vatre.
RUSIJA
Si: Kina i Rusija čuvari globalne strateške stabilnosti
Pogledajte i:
Komentar