Skeptici bi odmah rekli da je bilo i uzbudljivijih i sadržajnijih i lepših i bogatijih sajamskih izdanja, ali oni blagorodniji znaju da se ovom poklonu, kakav god bio njegov sadržaj – u zube ne gleda.
Jer, Sajam knjiga već decenijama slavi sve ono dobro, plemenito i uzvišeno što smo skloni da zaboravimo u preostalom delu godine.
„Putujte s knjigama ispod miški, budite bar malo moljci knjiški“ poručuje, već na ulasku u glavnu sajamsku halu jedan od najvećih izdavača knjiga za decu.
Od Flobera do Konana
A na štandu, za sve njihove „pčalice“ sveže pripremljeni šareni naslovi: „Alisa u zemlji čuda“, „Brdo mudrosti“, „Prijatelji iz savane“, „Psssst! Čitam“.
Preko puta za neke odraslije, „najnoviji“ Flober - „Kušanje Svetog Antonija“, nobelovci Singer, Imre Kertes, Knut Hamsun...
Ako krenete prstenom ulevo srešćete Korta Maltezea, Konana Varvarina i grafički roman „1984“ Džordža Orvela. Među njima i mnogima omiljena Modesti Blejz i još mnogo toga objedinjenog naslovom – stripovi za sve.
Za stripoljupce: Korto Malteze i Modesti Blejz
© Sputnik / Dejana Vuković
Andrej Makin i Halil Džubran već godinama na istom mestu, s potpisom kuće „Paideia“; uz knjige ovih velikana i nova sabrana dela Konstantina Leontjeva, Arapsko-srpski rečnik autorke Dragane Kujović, a tu su i Antonio Tabuki, Marsel Prust, Žan Rasin, Oto Vajninger, Alber Kami... da pokažu kako veliki pisci sijaju i kad su zbijeni na malom prostoru.
Fotografije Fidela Kastra na Siera Maestri i komandanta Če Gevare predstavljaju „ličnu kartu“ prijateljske zemlje koja je ove godine počasni gost Sajma. A da je Kuba, pored neprekinutog sećanja na revoluciju i zemlja poezije i muzike posvedočili su njeni reprezentativni pesnici koji su pred publikom govorili stihove „začinjene“ pesmama uz gitaru.
Pesma pomera brda
Ni Srbija ne zaboravlja svoje velike poete zato što zna da pesma pomera brda. Upravo pod tim nazivom u sali Vasko Popa otvorena je izložba autora Viktora Lazića posvećena Miodragu Pavloviću, povodom desetogodišnjice smrti, koju su realizovali udruženje Adligat i Ministarstvo kulture u znak sećanja na ovog pesnika, lekara i akademika.
„Šta očekujemo dok čitamo“, „Odbegli pripovedač“, „Veštačka inteligencija i prevođenje“, „Šta posle Deretića i Palavestre“, samo su neke od tribina održanih u salama Borislav Pekić, Ivo Andrić i Jovan Jovanović Zmaj, a u okviru programa od kojih je jedan nazvan „Atlas opisan nebom“.
Sećanje na velikana: Izložba posvećena Miodragu Pavloviću na Sajmu knjiga
© Sputnik / Dejana Vuković
Ime romana koji je odavno u vrhovima savremene književnosti istovremeno je i potvrda da po odlasku velikog pisca ostaje njegovo živo prisustvo.
Jer, kako kažu prijatelji i braća po peru Gorana Petrovića, autora „Atlasa opisanog nebom“, tako uvek biva sa uspomenom na tvorca dela: oni koji su ga poznavali, ne mogu to da nazovu samo uspomenom, nego sve ono što on jeste i što je bio postaje živa tkanica i na razboju njihovih života.“
A na toj živoj tkanici, uz mnoga druga i ime slikara kome je posvećena knjiga „Milić od Mačve, srpski barbarogenije“, raskošno ilustrovana monografija koja osnažuje sećanje na život i delo jednog od najznačajnijih srpskih umetnika.
Da ovogodišnji Sajam pored sećanja nudi i žive susrete svedoče već prvih dana redovi pred štandovima na kojima pisci potpisuju nove knjige. Tu su i pisci čitaoci, oni koji se kao i svi ostali posetioci zadržavaju listajući knjige, neki nova a neki ponovljena izdanja, podsećajući se nekih stihova, tragajući za određenim esejima, studijama, enciklopedijama, naučnim publikacijama. Među njima pesnici Dragan Jovanović Danilov i Nikola Vujčić, direktor Bitef teatra Miloš Latinović, književnica Vida Ognjenović, akademik i pesnik Matija Bećković.
Klasici i nobelovci na štandu kuće Lom
© Sputnik / Dejana Vuković
Upitanost šta li traže i šta kupuju smiruje onaj dečji naslov sa ulaska u glavnu halu:
„Pssst! Čitam.“