Kolumnista lista Filip Džonston je napomenuo da je događaj od velikog značaja sa stanovišta ravnoteže snaga u svetu, jer su zemlje asocijacije zainteresovane da smanje zavisnost od američkog dolara.
Kako je istakao, novi zajednički platni sistem članica BRIKS-a, čije se na kojem se trenutno radi, omogućiće Moskvi da se efikasnije bori protiv sankcija Zapada, što će uticati na tok sukoba u Ukrajini.
Novi strateški cilj — dedolarizacija
S tim u vezi, kolumnista britanskog portala „AnHerd“ Tomas Fazi piše da je Rusija odigrala vodeću ulogu u razvoju BRIKS-a i postavila asocijaciji novi strateški cilj — dedolarizaciju.
„Sankcije Rusiji i zamrzavanje njene imovine od strane zapadnih sila istakli su potrebu za finansijskom nezavisnošću, čineći program dedolarizacije ne samo poželjnim, već i neophodnim. Obim trgovine u valutama zemalja članica već je premašio obim dolarskih transakcija. Sada je Rusija postavila novi strateški cilj organizaciji — dedolarizaciju“, smatra Fazi.
Prema njegovim rečima, sve ukazuje na potrebu stvaranja prave alternative finansijsko-monetarnoj infrastrukturi Zapada, a takozvana valuta BRIKS-a pomogla bi zemljama članicama da se zaštite od zapadnih sankcija.
Samit BRIKS-a u Kazanju postaje prekretnica za globalnu geopolitiku i ekonomiju, zaključio je autor članka.
Samit BRIKS u Kazanju održava se od 22. do 24. oktobra. Kako je rekao pomoćnik ruskog predsednika Jurij Ušakov, na samitu je predstavljeno 36 zemalja, od kojih 22 na najvišem nivou, a na događaju učestvuju i rukovodioci šest međunarodnih organizacija.
Pogledajte i: