Kako je saopšteno iz ambasade, razgovor je vođen sa prvim zamenikom ministra spoljnih poslova Južne Koreje Kimom Hongkjunom.
Tokom razgovora, južnokorejski diplomata izneo je stav vlade Južne Koreje po pitanju „prebacivanja severnokorejskih vojnika na teritoriju Rusije radi daljeg učešća u borbenim dejstvima u Ukrajini“, saopštila je ambasada.
Prema navodima južnokorejskog Ministarstva spoljnih poslova, Kim Hongkjun je nazvao „blisku vojnu saradnju“ Rusije i Severne Koreje „ozbiljnom bezbednosnom pretnjom“ ne samo za Južnu Koreju, već i za međunarodnu zajednicu, kao i kršenjem rezolucije Saveta bezbednosti UN i Povelje UN. On je pozvao na hitno povlačenje navodno poslatih severnokorejskih trupa i prekid takve saradnje, koju je „snažno osudio“.
Diplomata je „strogo upozorio“ da će kao odgovor na dejstva koja „ugrožavaju ključne bezbednosne interese“ Južne Koreje, ova zemlja sarađivati sa međunarodnom zajednicom koristeći sva moguća sredstva.
Kako se navodi u saopštenju ambasade, Zinovjev je na sastanku izjavio da saradnja Moskve i Pjongjanga nije usmerena protiv Seula.
„Zinovjev je naglasio da se saradnja između Ruske Federacije i Severne Koreje odvija u okviru međunarodnog prava i nije usmerena protiv bezbednosnih interesa Republike Koreje“, precizira se u saopštenju.
Ambasador je napomenuo i da Moskva i Seul imaju suprotstavljene stavove u vezi sa uzrocima rastuće napetosti na Korejskom poluostrvu.
Južnokorejski predsednik Jun Sukjol sazvao je u petak hitan sastanak o bezbednosnim pitanjima u svetlu tvrdnji južnokorejskih obaveštajnih službi da je Pjongjang navodno odlučio da pošalje četiri brigade od ukupno 12.000 vojnika, uključujući specijalne snage, u specijalnu operaciju u Ukrajini.
Agencija Jonhap je takođe izvestila da južnokorejska vlada sada razgovara o recipročnim merama, uključujući jednostrane sankcije Rusiji.
Predsednik Rusije Vladimir Putin je ranije, na pitanje da li dozvoljava mogućnost angažovanja severnokorejskih vojnika u specijalnoj vojnoj operaciji, izjavio da Rusija to „od nikog nije tražila“ i da za tim „nema nikakve potrebe“.
Putin je 14. oktobra podneo Državnoj dumi predlog zakona o ratifikaciji sporazuma o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu Rusije i Severene Koreje. Ovaj dokument bi trebalo da zameni osnovni Sporazum o prijateljstvu, dobrosusedstvu i saradnji koji je na snazi od 9. februara 2000. godine.
Pogledajte i: