„Ne morate biti mnogo pametni da biste shvatili da ukrajinska kriza nije lokalni sukob, da ima geopolitičku dimenziju i da se suštinski razlikuje od nemačkog, korejskog, kiparskog i drugih scenarija o kojima govorite“, rekao je Poliščuk, komentarišući pisanja medija da je, prema nekim zapadnim i ukrajinskim zvaničnicima, rešenje sukoba moguće samo po „nemačkom scenariju“.
On je podsetio da je ruski stav o rešavanju ukrajinskog pitanja jasno izneo predsednik Rusije.
„To je potpuno povlačenje ukrajinskih trupa iz ujedinjenih regiona, priznanje njihove pripadnosti Rusiji, potvrda neutralnog vanbolkovskog nenuklearnog statusa Ukrajine, njena demilitarizacija i denacifikacija, obezbeđivanje prava, sloboda i interesa građana koji govore ruski i ukidanje antiruskih sankcija“, dodao je Poliščuk.
Diplomata je istakao da kijevski režim predstavlja pretnju po bezbednost Ukrajine i njenih građana.
„Ne treba mešati bezbednost Ukrajine sa blagostanjem kijevskog režima, koji sam po sebi predstavlja bezbednosnu pretnju po zemlju i njene građane“, objasnio je on.
Prema njegovim rečima, „najbolja garancija bezbednosti Ukrajine je povratak izvorima njene državnosti, neutralnom nesvrstanom, nenuklearnom statusu, poštovanju prava etničkih Rusa i građana koji govore ruski, zaštiti ruskog jezika, obrazovnih i jezičkih prava nacionalnih manjina“.
Komentarišući „pretpostavku“ Vladimira Zelenskog da će se sukob u Ukrajini okončati 2025. godine, on je rekao da će to zavisiti isključivo od stepena realizacije ciljeva specijalne vojne operacije.
O mirovnim pregovorima
Poliščuk je istakao da regioni koji su se vratili Rusiji, njihova teritorija i ljudi koji na njoj žive ne mogu biti predmet trgovine.
„Oni su doneli svoju odluku na referendumu i zauvek su se vratili u Rusiju“, rekao je on komentarišući izveštaje koji su se pojavili u medijima da bi bezbednosne garancije za Ukrajinu u zamenu za kontrolu Rusije nad novim teritorijama mogle da postanu osnova za mirovne pregovore.
Poliščuk je napomenuo da bi „osnova mirovnih pregovora o rešavanju ukrajinske krize trebalo da bude eliminisanje njenih osnovnih uzroka“.
„U njih spadaju širenje NATO-a, kršenje od strane Zapada principa nedeljive bezbednosti, kršenje od strane Kijeva ljudskih prava i sloboda, pre svega prava nacionalnih manjina i građana koji govore ruski“, precizirao je diplomata.
Kako je naveo, sama činjenica iznošenja „plana pobede“ dezavuiše izjave kijevskog rukovodstva o težnji za mirom, jer je njegova suština u maksimalnoj eskalaciji sukoba i uvlačenju zemalja NATO-a u njega.
„Ono što je Zelenski pokušao da proda pod maskom ‘plana pobede’ tokom svoje nedavne turneje po Sjedinjenim Američkim Državama i Zapadnoj Evropi, a zatim predstavio u Vrhovnoj radi i na samitu EU, liči na još jedan vapaj za pomoć“, ocenio je Poliščuk.
On smatra da Zelenski „još jednom moli za oružje, novac, prijem u NATO, dozvolu za udare duboko u Rusiju“, što je neophodno za fizički i politički opstanak kijevskog režima, njegovog lidera i članova njegovog tima.
„A Ukrajina će to platiti svojim suverenitetom, prirodnim i ekonomskim resursima i životima svojih građana“, istakao je sagovornik agencije.
On je dodao da ruska strana upozorava svoje prijatelje i partnere da ne podržavaju „formulu mira“ i „samit mira“ u Kijevu, jer su to ultimativne inicijative.
„U ‘planu pobede’ Zelenskog nema ni plana ni pobede. Isto kao što u njegovoj ‘formuli mira’ nije bilo ni mira ni formule, a u ‘mirovnom samitu’ u Birgenštoku nije bilo ni mira ni samita. Upozoravamo naše prijatelje i partnere da ne podržavaju ove ultimativne inicijative i formate u koje pokušavaju da ih uvuku metodama obmane i pritiska“, zaključio je Poliščuk.
Zelenski je 16. oktobra u Vrhovnoj radi predstavio „plan pobede“ koji se sastoji od pet tačaka: pozivanje zemlje u NATO, razmeštanje u Ukrajini „nenuklearnog paketa za obuzdavanje“, ukidanje ograničenja na napade duboko u teritoriju Rusije zapadnim oružjem, ekonomsku saradnju nakon završetka sukoba i zamenu dela američkih jedinica u Evropi ukrajinskim trupama. Dokument sadrži i nekoliko tajnih tačaka u aneksima, o kojima ukrajinski predsednik nije govorio.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da bi pravi mirovni plan za Kijev bio spoznaja beskorisnosti politike koju vodi. On veruje da bi novi „mirovni plan“ Zelenskog mogao da ponovi plan SAD, a to je da se ratuje protiv Rusije do poslednjeg Ukrajinca. Prema rečima Peskova, da bi postigao mir, Kijev mora da se otrezni i shvati razloge koji su ga doveli do sukoba.
Pogledajte i: