Protiv ideje o pridruženju Kišinjeva EU izjasnilo se 49,93 odsto građana.
Prema podacima CIK, za članstvo Moldavije u EU glasalo je 732.780, dok se protiv izjasnilo 730.664 birača.
U Pridnjestrovlju gde je obrađeno 100 odsto glasačkih listića, protiv pridruženja EU glasalo je 62,56 odsto birača, dok se „za“ izjasnilo 37,44 odsto.
U Gagauskoj autonomiji u sastavu Moldavije, na osnovu obrađenih 100 odsto listića u regionu, 94,84 odsto birača glasalo je protiv integracije republike u EU, dok se „za“ izjasnilo 5,16 odsto.
Prethodno, sinoć je Centralna izborna komisija objavila da građani Moldavije na referendumu nisu glasali za ulazak republike u EU. Nakon obrade 30 odsto glasačkih listića, 56 odsto je bilo "protiv", dok je 43 odsto glasalo "za".
U okviru referenduma bilo je potrebno odgovoriti na jedno pitanje: „Da li podržavate izmene Ustava u cilju članstva Republike Moldavije u Evropsku uniju?“.
Ideja o referendumu naišla je na kritiku javnosti i opozicionih snaga u Moldaviji. Opozicija je uverena da referendum ne odražava toliko težnje naroda, koliko je sredstva za jačanje pozicija aktuelnih vlasti uoči predsedničkih i parlamentarnih izbora.
U slučaju uspeha referenduma, preambula Ustava će biti dopunjena rečima „potvrđivanje evropskog identiteta naroda Republike Moldavije i nepovratnosti evropskog kursa Republike Moldavije, proglašavajući integraciju u Evropsku uniju kao strateški cilj Republike Moldavije“. Osnovni zakon će takođe biti dopunjen novim odeljkom gde će se govoriti da će pristupanje Moldavije osnivačkim sporazumima EU biti utvrđeno parlamentarnim zakonom. Ovi ugovori i pravni akti „imaće prednost nad bilo kojim protivrečnim odredbama domaćeg zakona“.
Pogledajte i: