„Kremlj je primetio mehanički teško objašnjivu stopu rasta glasova u korist Sandu i onih učesnika referenduma koji se zalažu za orijentaciju ka Evropskoj uniji”, istakao je Peskov.
Portparol je ocenio da svako ko se bar malo razume u suštinu političkih procesa može da primeti ove anomalije u vezi sa povećanjem glasova.
On je takođe naglasio da mnogi ipak nisu pristalice aktuelnog predsednika Sandu.
Pored toga, portparol Kremlja je ocenio da je opozicionim snagama oduzeta mogućnost da se angažuju u bilo kakvoj kampanji, odnosno da se uključe u izborni proces.
Peskov je dodao da su predstavnici moldavske opozicije bili proganjani, „odvođeni u zatvor, ispitivani, nisu im dozvoljavali ulazak u zemlju, mediji su zatvoreni, internet resursi blokirani”.
Prvi krug predsedničkih izbora u Moldaviji održan je 20. oktobra, a konačna izlaznost je iznosila 51,67 odsto. Sandu je prema preliminarnim podacima, nakon obrađenih 98,51 odsto glasačkih listića osvojila 42,07 odsto glasova, dok je kandidat ispred Socijalističke partije Aleksandar Stojanoglo osvojio 26,27 odsto.
Drugi krug predsedničkih izbora biće održan 3. novembra.
Sandu se zalaže za EU i orijentaciju ka Zapadu, dok je opozicija krivi za raskid veza sa Rusijom i izdaju nacionalnih interesa.
Istovremeno sa predsedničkim izborima, održan je i referendum na temu da li Moldavija treba da se pridruži Evropskoj uniji. Prema rezultatima obrađenih 98,38 odsto glasačkih listića, „za” je glasalo 50,07 birača, dok se „protiv izjasnilo 49,93 odsto.
Pogledajte i: