SRBIJA

Srbija i Rusija se od opasnog zločina revizije istorije brane najjačim oružjem – istinom

Revizija istorije, odnosno rezultata Prvog i Drugog svetskog rata postala je važno oruđe nosilaca unipolarnog svetskog poretka, hegemonizma, neoliberalnog multinacionalnog korporativnog sistema i strategije širenja NATO na Istok, izjavio je direktor Beogradskog foruma za svet ravnopravnih i bivši šef diplomatije SRJ Živadin Jovanović.
Sputnik
Razbijanje Srbije i Jugoslavije predstavlja reviziju istorije in vivo, ocenio je Jovanović na naučnoj konferenciji povodom 80 godina od oslobođenja Beograda i Srbije u Drugom svetskom ratu – „Kultura sećanja i negovanje istorijske istine“ održanoj u Ruskom domu.

Revizija istorije – opasan zločin

Etničko čišćenje i ubijanje Srba iz Zapadne a potom i iz Istočne Slavonije a onda posredno i iz Krajine, ohrabrivali su i finansirali, politički, logistički i vojno podržavali zapadni centri moći, dodao je Jovanović.
„Uveren sam da su se tadašnja nemačka vlada, posebno ministar spoljnih poslova Hans Ditrih Genšer, rukovodili revanšističkim motivima. Tvorac francuske politike nuklearnog odvraćanja i bliski saradnik generala Šarla de Gola, general Pjer Mari Galoa u obraćanju Beogradskom forumu 2009. godine svedočio je da je u razgovoru sa nemačkim ministrom odbrane saznao da su Nemci još 1976. razmatrali razbijanje Jugoslavije. Da bi kaznili Srbe zbog toga što su u dva svetska rata bili protiv Nemačke, a da bi u isto vreme nagradili Hrvate i muslimane za savezništvo u Drugom svetskom ratu.“
Revizija istorijske istine ili krivotvorenja istorije je vrsta opasnog zločina, a osim toga i ubijanje istine i uspostavljanje laži, dodao je Jovanović.

Prethodnica ratova

Revizija istorije prethodnica nasilnoj promeni granica i nasilnoj promeni stvarnosti a te promene teško je izvesti bez ratova, smatra Jovanović.
„Srbija i Rusija uspešno sarađuju u sistemu Ujedinjenih nacija a u Generalnoj skupštini sarađuju i sa drugim zemljama u pripremanju i izglasavanju rezolucija o suprotstavljanju glorifikaciji nacizma, neonacizma i sličnih praksi. To će svakako biti nastavljeno i prošireno i na druge forume i međunarodne integracije. Imamo inicijativu za saradnju udruženja istoričara dveju zemalja. Tu inicijativu je pokrenuo gospodin Nariškin. Sistemi obrazovanja nisu samo proizvodnja stručne i kvalifikovane radne snage u ovoj ili onoj oblasti već su i skupovi formiranja celovitih ličnosti od čijih shvatanja moralnih i patriotskih obaveza suštinski zavisi i ugled i bezbednost zemlje.“

Istorijska istina – najpouzdaniji nacionalni resurs

U tom smislu ne sme se dopustiti da program obrazovanja uslovljava bilo ko sa strane, pogotovo ne neko iz fašističkih i agresorskih zemalja, rekao je Jovanović i dodao da je pisanje, izdavanje i uređivanje udžbenika je deo priprema za slobodu i odbranu zemlje.
„Pogubno je da se u bilo kojoj školi ili na fakultetu promovišu udžbenici ili literatura antisrpske ili antiruske sadržine. A toga ima. Moramo se čuvati povlađivanja bilo kom, na bilo koji način, činjenjem ili nečinjenjem ko bi pokušavao da nas uvuče u reviziju istorijske istine, a čini mi se da to može da se zapazi. Ne možemo ni po čijoj volji pravdati agresiju NATO. Moramo biti svesni da je istorijska istina najpouzdaniji nacionalni resurs, garant ugleda, dostojanstva i snaga Srbije“, zaključio je Jovanović.
Pogledajte i:
SRBIJA
Popović o rušenju spomenika sovjetskim vojnicima širom Evrope: Žele da zaboravimo
Komentar