Specijalna operacija u Ukrajini

Orban: Tražiću od Makrona i Šolca da otpočnu pregovore sa Rusijom

Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je da će na samitu Evropske unije pozvati predsednika Francuske Emanuela Makrona i nemačkog kancelara Olafa Šolca da započnu pregovore sa Rusijom u ime EU u cilju rešavanja ukrajinskog sukoba.
Sputnik

„Danas ću pozvati kancelara Nemačke i predsednika Francuske da što je moguće pre počnu pregovore sa Rusijom u ime cele Evropske unije, kako bismo mogli da nađemo izlaz iz ove situacije (sukoba u Ukrajini)“, napisao je Orban na društvenoj mreži Fejsbuk (zabranjena u Rusiji kao ekstremistička) uoči drugog dana samita EU.

Mađarski premijer je takođe prokomentarisao plan ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog za rešavanje ukrajinske krize i naglasio da ga „hvata jeza“ od njegovog plana, kao i da je potrebno da EU promeni strategiju i otpočne mirno rešavanje sukoba u Ukrajini.
Prema njegovim rečima, EU gubi u ukrajinskom sukobu, jer je u njega ušla sa „loše osmišljenom, loše realizovanom i loše procenjenom strategijom, za koju je odgovorna, pre svih, predsednik Evropske komisije“, Ursula fon der Lajen.
„Potrebne su promene! Ali, to ne znači da nam treba još rata, opasnije oružje i oružje dalekog dometa, već da treba da pređemo sa vojne strategije na mirovnu strategiju. Potrebni su prestanak vatre i mirovni pregovori“, zaključio je Orban.
Pored toga, mađarski premijer je ranije po dolasku u Berlin u intervjuu nemačkom informativnom portalu „Pionir“ ocenio da je odbijanje EU da uspostavi odnose sa Rusijom povodom ukrajinskog sukoba velika greška, potrebni su pregovori.
Odgovarajući na pitanje šta je neophodno uraditi za rešavanje ukrajinskog sukoba premijer Mađarske je odgovorio:

„Neophodni su pregovori. Ovo je redak slučaj u istoriji ratovanja da dve suprotstavljene strane nemaju kontakt. Ako otvoreno i demonstrativno govorimo da ne želimo da razgovaramo sa Rusima, to je velika greška“, istakao je Orban.
Podsetimo, Vladimir Zelenski je predstavio pred parlamentom Ukrajine svoj „plan pobede“, koji se sastoji od pet tačaka i tri tajne dopune i u kome se, između ostalog, predlaže da se na teritoriji zemlje razmeste strane snage nenuklearnog obuzdavanja.
Pogledajte i:
Komentar