EKONOMIJA

Počela grejna sezona u Srbiji

Grejna sezona u Srbiji zvanično je počela danas i trajaće do 15. aprila 2025. godine.
Sputnik
U Beogradu, prema podacima Beogradskih elektrana, grejni dan traje od 6 do 22 časa, a nedeljom i praznicima od sedam do 22 časa, ali pri niskim spoljašnjim temperaturama i duže.
Snabdevanje toplotnom energijom se ne prekida ni u noći između 31. decembra i 1. januara, kao i između 6. i 7. januara i 13. i 14. januara, osim u slučaju izuzetno povoljne spoljašnje temperature vazduha kojom se obezbeđuje održavanje propisanih temperatura.
Ukoliko je temperatura spoljašnjeg vazduha izmerena u 18 sati niža od jedan stepen Celzijusa, a i prognozirane temperature spoljašnjeg vazduha od 22 do šest sati su niže od nula stepeni Celzijusa, grejanje traje kontinuirano 24 časa.
Isporuka toplotne energije se prekida kada su temperature spoljašnjeg vazduha više od 15 stepeni Celzijusa i traju duže od dva sata, a ponovna isporuka toplotne energije započinje kada je temperatura spoljašnjeg vazduha 12 stepeni Celzijusa ili niža.
Prekid isporuke toplotne energije ne može biti kraći od četiri sata.
U periodu od 1. do 14. oktobra i od 16. aprila do 3. maja, objekti se greju u dane za koje u poslednjoj prognozi prethodnog dana ili u prvoj prognozi tog dana Republički hidrometeorološki zavod Srbije prognozira srednju dnevnu temperaturu manju od 12 Celzijusovih stepeni, a sličan kalendar primenjuju i ostale toplane.
U pojedinim gradovima, neke toplane su zbog rasta troškova poslovanja i cena energenata, već povećale cene grejanja od jula ili avgusta do 30 odsto, a druge to tek planiraju.
U Beogradu će grejanje poskupeti za 8,92 odsto, u Kruševcu će biti skuplje za 20 odsto, u Kragujevcu za 15,6, dok je u Subotici fiksni deo cene uvećan za 19,22 odsto, a varijabilni, koji se plaća po potrošnji, za 8,4 odsto.
U Kraljevu će grejanje poskupeti za 1,42 odsto, u Nišu je uvećan samo fiksni deo i to za 27,06 odsto, dok je cena varijabilnog dela smanjena za 8,89 odsto.
Toplana u Boru cene je povećala još 1. aprila i to za 30 odsto, a za toliko je od 1. jula skuplje i grejanje u Majdanpeku.
U Srbiji ima 60 toplana i cene određuju lokalne samouprave.
Ministarstvo rudarstva i energetike navodi da je obezbeđeno dovoljno energenata.
Na sastanku predstavnika Ministarstva sa najvažnijim energetskim subjektima zaključeno je da su remonti u toplanama su uspešno završeni i da je sve spremno za isporuku toplotne energije.
Predstavnici Elektroprivrede Srbije (EPS) predstavili su podatke o trenutnoj situaciji i projekcijama kada je reč o proizvodnji uglja, struje i pogonskoj spremnosti i istakli da su zalihe uglja, kao i akumulacije na visokom nivou, da se remonti završavaju prema planu, kao i da će EPS obezbediti pouzdanu proizvodnju energije tokom grejne sezone.
Naglasili su da su tokom ove godine realizovana najveća ulaganja u distributivni sistem, zamenu 34.000 starih stubova betonskim, modernizaciju 2.400 kilometara mreže i postavljanje više od pola miliona digitalnih brojila.
Komentar