REGION

Šta je pokazao popis u Crnoj Gori: Zaustavljeno pretvaranje Srba u Crnogorce

Rezultati popisa stanovništva u Crnoj Gori pokazuju da je zaustavljena asimilacija Srba i definitivno poražena politika koju je godinama sprovodila vlast DPS, komentar je političkog konsultanta Vladimira Dobrosavljevića, nakon što je crnogorska Uprava za statistiku (Monstat) predstavila deo konačnih rezultata popisa stanovništva u Crnoj Gori.
Sputnik
Dobrosavljević podseća da je ovaj popis sproveden krajem prošle godine nakon dve godine zakašnjenja, a kako kaže, nije iznenađen što se 32,93 odsto građana Crne Gore izjasnilo da su Srbi.

Zaustavljena asimilacija Srba

„Rezultati popisa su pokazatelj zaokruživanja dva identiteta, čime doskorašnja dualistička politika i pokušaj asimilacije Srba - prestaje. Dualistička politika po kojoj ste etnički Crnogorac, a govorite srpskim jezikom, se ovde negde završava. Oni koji su se izjasnili kao Srbi, na ovom popisu u Crnoj Gori žele da budu deo jednog desetomilionskog naroda kome pripadaju i Srbi u Banjaluci, Bileći, Somboru, Negotinu, Velingtonu, Beču ili Picburgu, ističe Dobrosavljević.
Prema istom popisu, njih 41,12 odsto su se izjasnili kao Crnogorci, dok srpskim jezikom govori 43,18 odsto, a crnogorskim 34,52 odsto, što je po rečima našeg sagovornika realno stanje stvari na terenu. To znači jedan veliki reset, i pokazatelj da je popis iz 2003. godine uspostavio ključne trendove unutar crnogorskog društva.

„Tada je došlo do jasne diferencijacije dva identiteta u etničkom smislu, srpskom i crnogorskom, a popis iz 2011.godine očigledno je bio jedan incident i sredstvo politike koja je težila ka asimilaciji Srba i njihovog postepenog pretvaranja u etničke Crnogorce. Ovim popisom je to zaustavljeno, definitivno je poražena politika asimilacije u Crnoj Gori koju je godinama sprovodila vlast DPS. Drugo, popis je pokazao jasno zaokruživanje dva identiteta kod obe etničke grupe,“ napominje naš sagovornik.

Prestanak dualističke politike

Dakle, dodaje Dobrosavljević, došli smo do onoga što sve vreme pričamo, a to je da je popis sada i pokazao da je Crna Gora multietnička država.
„Dakle, država koja može da opstane i da na neki način bude stabilna u smislu društva koje živi u demokratiji,“ zaključuje Dobrosavljević uz napomenu da njega rezultati popisa nisu ni u kom pogledu iznenadili.
Inače, popis u Crnoj Gori trebalo je da bude održan 2021. godine, ali je odložen najpre zbog pandemije koronavirusa, a potom i zbog protivljenja opozicije koja je tražila da popis bude sproveden bez izjašnjava o verskoj i nacionalnoj pripadnosti.
Popis je sproveden od 3. do 28. decembra, a prema prvobitnoj odluci je trebalo da traje uobičajenih 15 dana, ali je na insistiranje opozicije produžen.
Prema preliminarnim rezultatima popisa, u Crnoj Gori živi 633.158 stanovnika, što je za dva odsto više u odnosu na popis sproveden 2011. godine. Prema istom u Crnoj Gori se 256.463 građana izjašnjava kao Crnogorci, dok je 205.370 Srba, potvrdili su zvanični rezultati popisa stanovništva.
REGION
Rezultati popisa u Crnoj Gori: Srba 32,93 odsto, a srpskim jezikom govori 43 odsto građana
Pogledajte i:
Komentar