„Iako su zemlje-članice BRIKS-a zaista veoma različite, one ne vuku svaka na svoju stranu, jer učesnici shvataju da su se poslednjih decenija u globalnom makrosistemu nagomilali mnogi problemi – povećani dugovi, trgovinski i finansijski disbalansi i drugo što zahteva rešavanje“, rekao je on za Sputnjik.
Prema njegovim rečima, pošto glavni dužnik planete – SAD – „tradicionalno rešava ove probleme na račun drugih država, stvarajući nove centre napetosti, prirodna želja drugog dela sveta je da se ujedini“.
„S druge strane, BRIKS je, posebno nakon što su mu 1. januara 2024. pristupile nove članice, počeo da stagnira. Da ne govorimo o tome da konkretni ciljevi alijanse još nisu formulisani i nije identifikovan ni jasan vektor njenog razvoja“, dodao je sagovornik agencije.
„Međutim, BRIKS ne stoji u mestu samo zbog nedostatka novih, prodornih ideja. Da bi se krenulo napred, potrebno je odlučiti koga i po kom kriterijumu prima u svoje redove?“, zaključio je Bahtizin.
BRIKS je međudržavno udruženje osnovano 2006. godine. Osim Rusije, Brazila, Indije, Kine i Južne Afrike, od početka 2024. godine BRIKS-u su se pridružili Egipat, Etiopija, Iran, UAE i Saudijska Arabija. Rusija je predsedavajuća organizacije 2024. godine.
Pogledajte i: