„Srbija namerava da uđe u BRIKS. Ovu opciju razmatra kao alternativu Evropskoj uniji, jer ova zemlja ne vidi EU kao partnera. Sve više zemalja shvata da je BRIKS perspektiva i garancija multipolarnog sveta“, rekao je on.
Volodin je naglasio da se „učesnici i posmatrači asocijacije ne ucenjuju, ne daju im se apsurdni uslovi za saradnju i ne mešaju se u suverene poslove ovih zemalja, za razliku od Evropske unije“.
„Takva politika Vašingtona i Brisela, kao što vidimo, dovela je do suprotnog efekta. Ekonomije zemalja BRIKS-a danas znatno premašuju pokazatelje zemalja G7. Evropska unija stagnira: u Nemačkoj, Austriji, Finskoj, Estoniji BDP opada, industrija trpi značajne gubitke“, objasnio je ruski političar.
On je napomenuo da BRIKS danas objedinjuje 10 zemalja i 45 odsto svetske populacije, a interesovanje za učešće u njemu pokazuje još više od 30 država.
„Na samit BRIKS-a u Kazanju doći će predstavnici više od trideset zemalja. Vreme hegemonije Vašingtona i Brisela prolazi. Zemlje biraju put ravnopravnog dijaloga i obostrano korisne saradnje u interesu naroda, a ne da bi se svidele Sjedinjenim Američkim Državama i njihovim poslušnicima. BRIKS, koji je već postao najveći ekonomski centar, predstavlja budućnost“, zaključio je Volodin.
Ranije je potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin izjavio da Srbija razmatra ulazak u BRIKS kao realnnu alternativu ulasku u EU.
BRIKS je međudržavno udruženje osnovano 2006. godine. Osim Rusije, Brazila, Indije, Kine i Južne Afrike, od početka 2024. godine BRIKS-u su se pridružili Egipat, Etiopija, Iran, UAE i Saudijska Arabija. Rusija je predsedavajuća organizacije 2024. godine.
Pogledajte i: