Sednica je počela u ponedeljak, a raspravu o izmenama zakona kojima se tražila zabrana iskopavanja litijuma iniciralo je 86 opozicionih poslanika.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović je zaključujući raspravu rekla da se SANU kao institucija nije izjasnila u vezi sa litijumom, već da su pojedinci izneli svoja mišljenja, bez uvida u studije o uticaju na životnu sredinu.
"Ne postoji dokument SANU, već mišljenje organizacionog odbora skupa, ali to nije stav SANU. Organizacioni odbor su činili (Ratko) Ristić, (Dragana) Đorđević, oni su i citirani u predlogu zakona i znamo koliko je grešaka u njemu", rekla je ona.
Sumirajući raspravu i obraćajući se građanima, ona je navela da ova izmena zakona nije u skladu sa Ustavom i načelnima Zakona o rudarstvu, nije u skladu ni sa strateškim, ni sa ekonomskim interesima Srbije, pa je predlog vlade se izmene ne prihvate.
"Izmenama zakona predlažete da se ukine mogućnost da se sazna i čime raspolažemo. Rudna bogatstva su u vlasništvu Srbije. Zbog čega bi se odricali tih istraživanja? Uvođenje zabrane na istraživanje i eksploataciju dovelo bi do negativnih posledica i po ekonomiju i po geopolitičko pozicioniranje zemlje. Bili bismo prva zemlja koja zabranjuje istraživanje i eksploataciju", rekla je Đedović Handanović.
Ministarka je kazala da je fokus u raspravi bio na sumpornoj kiselini, upravljanju otpadom i slično, dodajući da o tome treba da govore stručnjaci.
"Ja sam zato citirala stručnjake, a ne političare, jer je na njima da daju mišljenje", rekla je ona i istakla da projekat Jadar neće uticati na vodosnabdevanje, te da su u obrazloženju zakona bile informacije koje nisu tačne.
Rekla je i da je mnogo netačnih informacija vezano za poslovanje kompanije Rio Tinto izrečeno na sednici.
Poslanici opozicije su na kraju rasprave ustali i podigli papire sa natpisom - "Nećete kopati".
Poslanik Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta je jedan papir sa tim natpisom odneo do predsednice skupštine Ane Brnabić koja je uzela papir, zgužvala ga i bacila.
Pogledajte i: