SRBIJA

O ovome se u javnosti malo govori: Beogradski muftija podseća kako su i muslimani branili Beograd

Danas je , možda više nego ikad, bitno prisećati se činjenice da muslimani i pravoslavci zajedno čine tkivo Srbije,  kaže za Sputnjik muftija beogradski Mustafa Jusufspahić. Ovome se svedočilo i u odbrani Beograda 1915. godine, kada su mnogi položili svoje živote za otadžbinu, uključujući i 4. bataljon srpske vojske, koji su činili muslimanski regruti.
Sputnik
Pripadnici Vojske Srbije su juče, uoči obeležavanja 109 godina od odbrane prestonice, položili venac na Spomen-kosturnicu branilaca Beograda 1914 – 1918, a Islamska zajednica Srbije i muftija beogradski i vojni Mustafa Jusufspahić proučili su molitvu u znak sećanja na poginule borce. Molitvu su takođe održali i beogradski imami.
Muftija i potpukovnik Vojske Srbije, Mustafa Jusufspahić u razgovoru za Sputnjik podseća na značaj zajedništva koje se u Srbiji uvek negovalo, bez obzira na veroispovest i naciju. Činjenicu da je 4. bataljon 10. puka srpske vojske sačinjavalo muslimansko stanovništvo, a bilo ih je više od pet hiljada, treba otrgnuti od zaborava, pogotovo u današnje vreme.
To je jedan osećaj koji mi pokušavamo da vratimo kako kod muslimana koji su na njega možda i zaboravili, tako isto i kod većinskog pravoslavnog stanovništva. Treba podsećati narod na spoznaju da smo mi od Boga dati jedni drugima da pomažemo i čuvamo jedni druge. Po islamu, čuvanje domovine i otadžbine je deo vere i ono je Bogu drago, rekao je muftija za Sputnjik.
Po njemu, o ovakvim stvarima se u javnosti malo govori, a čini mu se da je moderni opšti narativ usmeren ka tome da slabi srž Srbije, čiji su neizostavni deo i jedni i drugi vernici.
Obeležavanje 109 godina od odbrane Beograda 1915. godine i sećanje na muslimanske borce u redovima srpske vojske

Srbija prva priznala islam

Muftija Jusufspahić podseća da to da je još pre nekoliko godina bila pokrenuta inicijativa u Skupštini da se baš kod Narodnog pozorišta, gde se nalazila poslednja linija odbrane od višestruko snažnijeg neprijatelja, postavi barem jedna tabla gde bi se to obznanilo i kako bi ostalo na znanje budućim pokolenjima. Tako nešto je veoma važno, napominje muftija, s obzirom na to da Srbiju mnogo toga veže za Islamsku zajednicu Srbije.
Srbija je prva zemlja u Evropi koja je zvanično priznala islam kao tradicionalnu religiju, i to 1868. u vreme Mihaila Obrenovića. To je jedan podatak koji govori o demokratskom opredeljenju tadašnje Srbije, dakle moderne Srbije nakon odlaska osmanske države. Poređenja radi, tako nešto je Hrvatska uradila tek pola veka kasnije i to opet u sklopu tuđe države.
Obeležavanje 109 godina od odbrane Beograda 1915. godine i sećanje na muslimanske borce u redovima srpske vojske
Muftija podseća da Islamska zajednica Srbije ima dobre odnose i sa svojom ruskom braćom, kao i sa većinskim pravoslavnim stanovništvom, te da možda baš oni mogu biti model suživota koji treba ponuditi svetu.
U Kuranu Alah govori o prijateljima druge vere i kaže „najbolje ćete naći među hrišćanima, jer oni imaju monahe koji se ne ohole i kada govoriš o jednoći svoga Stvoritelja, odnosno jednoći Božijoj, videćeš im u očima suze pobožnosti.
Podaci o muslimanskom učešću u odbrani svoje otadžbine Srbije dobro su dokumentovani i nalaze se u vojnim i drugim državnim arhivima, ali to nije dovoljno. Iako su precizno navedeni podaci o bataljonu i o regrutaciji svih tih ljudi koji su dali svoje živote u odbrani zemlje, a kojih je bilo više od pet hiljada, o njima se ne priča u javnosti.
Obeležavanje 109 godina od odbrane Beograda 1915. godine i sećanje na muslimanske borce u redovima srpske vojske
Vrlo je važno, kaže on, pravilno učiti mlađe naraštaje o prošlosti i buditi im svest o značaju muslimana u srpskom društvu i srpskoj istoriji, čiji su oni neizostavni i ravnopravni deo.
Pogledajte i:
Komentar