RUSIJA

NATO uzalud razvija scenarije za sukob sa Rusijom – jezik sile sa Moskvom nije opcija

NATO razvija varijante za vojne operacije protiv Rusije, ali ruska vojna strategija uzima u obzir sve scenarije, razgovarati sa Moskvom jezikom sile je besperspektivno, izjavio je zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Aleksandar Gruško.
Sputnik

„Sada su članice NATO-a prestale da kriju da se spremaju za potencijalni oružani sukob sa Rusijom. Odobreni su regionalni odbrambeni planovi i formulisani konkretni zadaci za sve vojne komande bloka. Potencijalne varijante za vojne operacije protiv Rusije se stalno razrađuju“, objasnio je Gruško u intervjuu za Sputnjik.

Zamenik šefa ruske diplomatije je napomenuo da NATO „ispituje logističke rute za prebacivanje trupa i naoružanja preko Atlantika na istočno krilo i da se tamo nalaze skladišta naoružanja i raspoređuju kontigenti stranih snaga“.
„Pumpaju se vojni budžeti, militarizuje se ekonomija, a pored konfrontacione retorike, NATO neprestano povećava stepen tenzija u pogledu Rusije", upozorio je Gruško.
S tim u vezi, Moskva uzima u obzir čitav niz faktora koji utiču na stratešku, bezbednosnu i odbrambenu sposobnost, napomenuo je.
„U tom cilju ažuriramo Osnove državne politike u oblasti nuklearnog obuzdavanja kako protivnici ne bi gajili iluzije o našoj spremnosti da osiguramo bezbednost Ruske Federacije svim raspoloživim sredstvima“, istakao je diplomata.
Kako kaže, situacija u sferi bezbednosti bi izgledala drugačije da NATO ne nastoji da privuče što više zemalja u svoje redove.

Raste rizik vojnog sukoba Rusije i NATO

Prema njegovim rečima, Moskva je uverena da razumni ljudi na Zapadu već veoma žale što je NATO odbio ruski nacrt sporazuma o bezbednosnim garancijama.
„Reći ću samo da odgovorno planiranje odbrambene sfere treba da uzme u obzir sve opcije i da ima za cilj da pokaže besperspektivnost razgovora sa nama jezikom sile“, odgovorio je Gruško na pitanje da li se u Rusiji sprovodi modeliranje hipotetičkih scenarija rata sa NATO-om kao odgovor na aktivnosti Alijanse i da li još uvek postoji mogućnost da se to izbegne.
On je naglasio da nije Rusija ta koja je krenula putem konfrontacije, već Severnoatlantski savez.
„NATO je bio taj koji je odustao od dijaloga sa nama i zajedničkog traženja načina da se odgovori na stvarne, a ne izmišljene pretnje i izazove regionalne i globalne bezbednosti. Upravo je svrsishodna politika Alijanse dovela do velike krize evropske bezbednosti i uništavanja instrumenata koji je obezbeđuju“, konstatovao je Gruško.
Diplomata je ocenio da ne može da se razgovara o smanjenju napetosti budući da NATO u svojim strateškim dokumentima označava Rusiju kao „najznačajniju i direktnu pretnju bezbednosti država-članica Alijanse a u svom vojnom razvoju se sprema za sukob sa Moskvom“.
Davanje dozvole Kijevu da izvodi napade u dubinu ruske teritorije dalekometnim raketama promeniće prirodu sukoba, konstatovao je Gruško.
„Ruski predsednik Vladimir Putin je detaljno izložio stav Rusije po ovom pitanju. Očigledno je da Ukrajinci ne mogu sami da koriste takvo oružje. To će promeniti samu prirodu sukoba“, ocenio je diplomata.
Prema njegovim rečima, isporuke oružja sve većeg dometa Ukrajini od strane NATO država, kao i sve prenošenje Kijevu obaveštajnih podataka povećavaju rizike od direktnog vojnog sukoba Moskve i Alijanse.
Gruško je podvukao da je članstvo Ukrajine u NATO geopolitički projekat koji su Sjedinjene Američke Države nametnule saveznicima.
„Mnogi Evropljani su izrazili bojazan da evroatlantska integracija Ukrajine ne samo da će uništiti ostatke arhitekture evropske bezbednosti, već će i sam NATO zatrpati pod svojim ruševinama“, zaključio je zamenik ministra.
On je naglasio da Vašington koristi mitsku pretnju sa Istoka radi integracije Evrope u svetski poredak i održavanje američke hegemonije u svetu.

Na povećanje rizika vojnog sukoba Moskve i NATO-a utiče politika same Alijanse

Povećanje rizika od vojnog sukoba Rusije i NATO nije povezano sa ličnošću novog generalnog sekretara Marka Rutea, već sa konfrontacionom politikom Alijanse u celini, gde su radikali na čelu sa Anglosaksoncima kontinuirano promovisali konfrontaciju sa Rusijom, kazao je Gruško.
On je dodao da je trenutna politička i vojna aktivnost bloka usmerena upravo na to.
Prema Gruškovim rečima, Rute je zvaničnik koji prenosi konsolidovani stav saveznika, on ne određuje politiku bloka, to radi Savet NATO, dok se odluke o ključnim pitanjima donose prema diktatu SAD.
Pogledajte i:
Komentar