Naime, kada u elektroenergetskom sistemu dođe do disbalansa ponude sa tražnjom cene proizvedene struje iz ovog vida obnovljivih izvora energije vlasnici su pred dilemom. Ili da „gase“ proizvodnju ili da struju prodaju po nižim cenma. To nižim zapravo znači, u Evropi, česrto i po negativnoj ceni – kada proizvođač plaća nekome da preuzme njegovu struju. Tako gube profit. I, otud, kanibalizam.
Logično, nameće se pitanje zašto proizvode u vreme kada ne da ne ostvaruju profit već su na gubitku.
A odgovor je krajnje jednostavan. Zato što ne žele da izgube zagarantovane prihode. Jer, u Evropskoj uniji su se i dalje zadržale subvencije za proizvodnju zelene struje. Reč je o fid-in tarifama koje su vremenom prerasle u aukcijsku prodaju električne energije, a koje investitorima garantuju porast uloženih sredstava u izgradnju kapaciteta za proizvodnju.
Kanibalizacija je najviše izražena u proizvodnji solarne energije, jer je i najveća proizvodnja struje iz ove grane OIE najveća u vreme kada je potrošnja manja – danju i leti. Noću sunce ne sija a zimi je slabijeg intenziteta, tako da solarne elektrane proizvode manje količine električne energije.
Magistar Mladen Apostolović, stručnjak za tržište električne energije u „Energiji Sputnjika“ objašnjava da kod proizvodnje struje iz energije vetra nema ovako izraženih problema, jer vetar više duva zimi, pa vetroelektrane veće količline električne energije proizvode tada kada je i potrošnja veća.
Kod nas, u Srbiji cene električne energije na berzi „Sepex“ ne padaju u minus, jer takva opcija nije predviđena zakonsokom regulativom. Ali, u Evropi to već nekoliko godina stvara velike probleme.
O emisiji „Energija Sputnjika“
„Energija Sputnjika“ je emisija portala i radija Sputnjik koju vodi Jelica Putniković, stručnjak za energetiku.
Teme su mahom vezane za energetiku i ekonomiju, lokalnog i globalnog karaktera, a gosti su stručnjaci u svojim poljima. Emituje se svakog utorka u 21.00.