SRBIJA

Sednica Skupštine Srbije o litijumu nastavlja se sutra

Skupština Srbija završila je današnji rad, a sednica na kojoj se raspravlja o predlogu za izmenu Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima koju je predložilo 86 opozicionih poslanika biće nastavljena sutra u 10.00 sati.
Sputnik
Pred poslanicima je jedna tačka dnevnog reda - Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, koji je podnelo 86 narodnih poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srbije. Sednica je danas počela u 11 časova. U drugom pokušaju obezbeđen je kvorum.
Predsednica parlamenta Ana Brnabić otvorila je načelni pretres o izmenama i dopunama zakona o rudarstvu, a zakon je obrazlagala poslanik Danijela Nestorović.
Ona je rekla da se Zakon koji predlaže odnosi se jedino i isključivo na rudarenje litijuma i bora i samo na istraživanje litijuma i bora.
„Predlog je i da se iskopavanje trajno zabrani, ne do narednih vlasti, već do narednih generacija. Za sada je na nama da našoj deci, ali zaista svoj našoj deci, ostavimo čistu vodu, vazduh i zemlju, što im je i Ustavom zagarantovano", rekla je pred poslanicima ovlašćeni predlagač zakona Danijela Nestorović.
"Bez litijuma neće ništa stati. Bez litijuma neće biti nikakve apokalipse, niti bilo kakve nemaštine. Bez litijuma neće biti nemaštine. Sa litijumom nećemo biti okićeni zlatom i parama i moram da naglasim da zaista nije sve u parama. Možda jeste za Anu, Aleksandra ili Dubravku, ali za običan svet u Nedeljicama je bitno da žive koliko-toliko zdravo. Za njih je bogatstvo mleko koje proizvode, med, kukuruz i ostali poljoprivredni proizvodi. Ne žive lako", napomenula je ona.
Danijela Nestorović je ukazala na "dugu i sramotnu istoriju Rio Tinta" i njihovih rudnika na različitim krajevima sveta, pomenuvši povezanost sa španski fašističkim generalom Franciskom Frankom, kao i slučaj rudnika u Papui Novoj Gvineji u kojem je, kako je navela, prilikom rudarenja zagađenje hemikalijama bilo takvo da je izazvalo boelsti ili smrt.
Ona se osvrnula i na brojne potencijalne opasnosti po životnu sredinu u dolini Jadra, poput korišćenja sumporne kiseline. Nestorović je istakla i da je planirano "17 vagona svaki dan tokom 10.000 dana da traje ekstrakcija rude iz podzemlja".
Poslanica Milica Nikolić sa liste SNS-a javila se za reč nakon što je ovlašćeni predlagač Danijela Nestorović završila obrazloženje.
"U predlogu govore i preradi litijuma, a to je uređeno Zakonom o planiranju i izgradnji, navela je ona. Da smo se držali forme to se ovde ne bi našlo", rekla je Nikolićeva.
Predlog zakona je sraman, navela je ona.

Dubravka Đedović: Zabrana iskopavanja litijuma značila bi da nam tržište nije otvoreno

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović izjavila je danas da bi zabrana iskopavanja litijuma značila da tržište Srbije nije otvoreno, a nije ni slobodno i da ne postoji sloboda preduzetništva, kao ni tržišne privrede.
Ona je govoreći u Skupštini Srbije rekla da Vlada Srbije predlaže Narodnoj skupštini da ovaj predlog ne prihvati iz više razloga.
"Pre svega, svaka odgovorna država nastoji da obezbedi zaštitu ležišta kritičnih-strateških mineralnih sirovina i podstiče dugoročna održiva rešenja za prevazilaženje socijalnih, ekoloških i geopolitičkih izazova u vezi sa nestašicom mineralnih sirovina odnosno da ulaže maksimalne napore da se održi stabilnim lanac njihovog snabdevanja. Rude bora i litijuma to svakako jesu", rekla je ona.
Prema njenim rečima, Srbija bi sigurno bila obavezna da nadoknadi svu štetu koja je za investitore nastala usled bilo kog kršenja prava i načela.
Ukazala je da se gotovo svi argumenti u Predlogu izmena zakona, na osnovu kojih se traži zabrana eksploatacije litijuma i bora, odnose na preradu, a ne na iskopavanje litijuma, pa je nejasno čime se argumentuje zahtev za zabranu rudarenja.
Ova sednica o iskopavanju litijuma usledila je posle drugog pokušaja da se održi. Pre više od nedelju dana bilo je najavljeno da će se o ovoj tački raspravljati po završetku rasprave o rebalansu budžeta.
Međutim, iako je bilo najavljeno da će sednica o litijumu početi prošlog ponedeljka, ona nije održana, budući da nije bilo vremena jer je vanredno zasedanje na kome je glavna tačka bio rebalans budžeta, moralo da bude završeno u toku dana.
Brnabićeva je novu sednicu sazvala u prvim minutima posle ponoći, nakon što su se stekli zakonski uslovi.
Pogledajte i:
Komentar