Gordost, predrasude i epidemija usamljenosti

Sputnik
U današnjoj emisiji istražujemo u kakvoj su vezi stereotipi o ženi i Mikelanđelov David, ali i kako preživeti u svetu haosa.Na koji način dramatizacija čuvenog klasika Džejn Ostin „Gordost i predrasude“ razbija tradicionalne stereotipe o ulozi žene u društvu otkriva nam Ivan Vuković, reditelj predstave koja će 17. novembra biti premijerno izvedena na Velikoj sceni Opera-teatra „Madlenianum“.
„Džez nasleđe“ slogan je ovogodišnjeg, jubilarnog, 40. Beogradskog džez festivala, koji će 24. oktobra otvoriti Big bend RTS-a, uz specijalnog gosta, uglednog dirigenta, pijaniste i aranžera Alana Brodbenta. O višedecenijskom putu od Njuporta do Beograda razgovaramo s umetničkim direktorom festivala Vojislavom Pantelićem.
Zašto putovanje nije samo puka geografija nego i jedinstveni lični uvid u svet, da li dok putujemo i gledamo nepoznato postajemo tragači za idealom čovečanstva, za jedinstvenom i besmrtnom ljudskom kulturom, šta nam David ili grčki hram, toskanska katedrala ili Mocartova muzika mogu kazati o nama samima – za „Orbitu kulture“ otkriva Vesna Aleksić, dobitnica nagrade „Ljubomir Nenadović“ za putopisnu knjigu „Melodije Evrope“.
Da je svet postao haotičan, ne samo zbog ratova, zagađenja i bolesti nego i zbog odsustva održavanja i razumevanja naših odnosa sa drugima, koliko smo u tom haosu svi oboleli, budući da svetom vlada epidemija usamljenosti koja stvara društvenu anksioznost, da li su vrednosti poništene ili su im samo dodate „nove vrednosti“ koje se neprekidno proizvode, kako se u toj relativizaciji svega snalaziti i održavati komunikaciju čiji je konačni cilj smisao – pitanja su koja postavlja knjiga „Preživeti haos: filozofski vodič kroz veštinu komunikacije“ o kojoj razgovaramo sa njenom autorkom, univerzitetskim profesorom, filozofom i kulturologom Zoricom Tomić.
Komentar