SVET

Francuskoj predato predsedavanje Samitom Frankofonije, Selaković razgovarao s Makronom

Na današnjoj inauguralnoj ceremoniji otvaranja 19. samita Frankofonije u Viler Kotreu, uz prisustvo šefova oko 100 državnih delegacija, obratili su se predsednik Francuske Republike Emanuel Makron i predsednik Vlade Tunisa Kamel Maduri, kao i generalna sekretarka Frankofonije Luiz Mušikivabo.
Sputnik
Ceremoniji je prisustvovao ministar kulture Nikola Selaković kao izaslanik predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Na ceremoniji je predato predsedavanja Samitom od strane Tunisa ovogodišnjim domaćinu Francuskoj, čime će ova zemlja nakon 33 godine biti domaćin Frankofonije.
Uoči ceremonije ministar Selaković se u svojstvu izaslanika predsednika Vučića susreo sa predsednikom Republike Francuske Emanuelom Makronom i preneo pozdrave predsednika Srbije i spremnost naše zemlje na dalje jačanje saradnje.
Selaković je razgovarao i sa šefovima država i vlada u zamku Viler-Kotre nedaleko od Pariza.
Ministar Selaković upoznao je šefove državnih delegacija sa željom naše zemlje da postane punopravni član Međunarodne organizacije Frankofonije i da na taj način ponovo potvrdi privrženost vrednostima koje i sama neguje i deli kao deo svoje kulture i nasleđa.
Ministar je podsetio da je u cilju postepenog ispunjavanja uslova za sticanje punopravnog članstva Republika Srbija 11. oktobra 2018. godine postala pridruženi član Frankofonije i predočio da u našoj zemlji 4,3 odsto stanovništva govori francuski jezik, te da Vlada Srbije aktivno radi da se pospeši učenje i usavršavanje francuskog jezika u državnoj službi.
Međunarodna organizacija Frankofonije (OIF) okuplja 88 članica (54 punopravna člana, sedam pridruženih i 27 posmatrača) koje spaja upotreba i negovanje francuskog jezika.
Agencija za kulturno-tehničku saradnju osnovana 1970. godine, prerasla je 1986. u Međunarodnu organizaciju Frankofonije pod motom jednakosti, komplementarnosti i solidarnosti.
Frankofonija svoju ulogu vidi u unapređivanju kulturnih i lingvističkih različitosti i davanju podrške izučavanju francuskog jezika, ali i unapređivanju mira, demokratije i ljudskih prava, i razvijanju saradnje u funkciji održivog razvoja i solidarnosti.
Pogledajte i:
Komentar