„Što se tiče sindikata u prosveti, juče sam sa njima imao četvrtu rundu sastanaka. Kada predložite povećanje za ceo javni sektor osam posto, a onda kažete da posebno vrednujete rad vaspitačica, učiteljica, nastavnika i predložite povećanje za njih 12 posto, rekao bih da je to konstruktivno i korektno“, rekao je Vučević novinarima u Novom Sadu povodom štrajka koji su organizovala četiri prosvetna sindikata.
On je ocenio i da je u zemlji zavladao stav da novca ima neograničeno, te da svi treba da izađu na ulice.
„I juče sam rekao sindikatima da to nije pitanje dobre volje. Niko se ne inati. Prošle godine smo imali povećanje plata pet odsto, zatim deset odsto početkom ove godine, ali je tad inflacija bila preko 12 odsto“, rekao je Vučević.
Prema njegovim rečima, inflacija ove godine neće preći 4,7 odsto, a rast BDP-a je projektovan između 3,8 i 4 odsto.
„U odnosu na to mi možemo više da ulažemo i u plate i u penzije i u projekte. Sad svima da kažem, bankrotiraće nam država ako nemamo ekonomsko pokriće kao kad 2012. nismo imali za penzije“, istakao je Vučević.
Četiri prosvetna sindikata organizovala su ranije danas protestno okupljanje u Beogradu i obustavu rada u jednom broju škola, tražeći pored ostalog da se plate početnika u prosveti izjednače sa republičkim prosekom.
„Nastaviću razgovore sa poljoprivrednicima“
Premijer Srbije je najavio da će nastaviti razgovore sa poljoprivrednicima i da je vlada blizu tome da se daje 35.000 dinara subvencije po hektaru.
„Nastavićemo razgovore, mislim da će sutra samo ministar Martinović i moj kabinet biti prisutni, kao i savetnici predsednika Republike da zajednički radimo. Nisam nikad nevoljan da razgovaram, razgovarao sam i razgovaraću. Mi se približavamo tome da ćemo davati 35.000 dinara po hektaru, ko to ima u Evropi?“, rekao je Vučević.
On je dodao i da Hrvatska koja je članica Evropske unije daje 300 evra po hektaru, te da će Srbija realizovati dogovoreno, ali da mora biti kraja zahtevima.
„Budžet za poljoprivredu nakon rebalansa je 137 milijardi dinara, od toga četiri petine odlazi na direktne podsticaje – subvencije“, kazao je Vučević.
Premijer je istakao da se mora utvrditi ko je reprezentativan kad su u pitanju poljoprivredni sindikati i sa kim treba da se razgovara.
„Da vam kažem, ne znam ni ko je reprezentativni. Svi kažu da su oni i svi koji se pojave posle ovih drugih kažu da nisu oni prethodni. Svaki put je tako, primite pet udruženja, dođe novih sedam koji kažu da onih pet ništa ne znače“, zaključio je Vučević.
Pogledajte i: