NAUKA I TEHNOLOGIJA

Naučnici otkrili redak geološki fenomen u Turskoj

Naučnici su, analizirajući satelitske podatke, otkrili redak geološki fenomen u središnjoj Anadolijskoj visoravni u Turskoj.
Sputnik
Oni su zaključili da se basen Konije u toj visoravni neprestano preoblikuje milionima godina, uzrokujući istovremeno tonjenje i izdizanje Zemljine kore.
Studija, objavljena u „Nature Communications“, pokazuje da je potonuće u regionu posledica višestepenog litosferskog kapanja – fenomena koji je dobio ime po nestabilnosti stenovitih materijala koji čine Zemljinu koru i gornji omotač.
„Proučavajući satelitske podatke, primetili smo kružnu karakteristiku u basenu Konija gde se kora spušta ili se basen produbljuje“, izjavila glavni autor studije Džulija Andersen sa Univerziteta u Torontu.

Litosfersko kapanje

Litosfersko kapanje nastaje kada donja kora, zagrejana na određenu temperaturu počne da tone. Kako se gusti fragmenti stena ispod površine odvajaju i tonu u tečniji sloj omotača planete, na površini se formiraju glavni oblici reljefa, kao što su baseni.
Podaci pokazuju da se visoravan u Turskoj podigla za čak jedan kilometar u poslednjih 10 miliona godina zbog fenomena litosferskog kapanja, navodi „Sajens alert“. Basen Konija, ​​međutim, opada brzinom od 20 milimetara godišnje, zbog čega su naučnici zaključili da basen prolazi kroz sekundarno litosfersko kapanje.
Kako bi potvrdili svoj model, naučnici su simulirali kapanje u laboratoriju koristeći silikonski polimer i glinu za modeliranje kako bi oponašali Zemljine slojeve. Primetili su da je s vremenom sekundarno kapanje povuklo koru prema dole i počelo da stvara basen.
Pogledajte i:
Komentar