Oni su zaključili da se basen Konije u toj visoravni neprestano preoblikuje milionima godina, uzrokujući istovremeno tonjenje i izdizanje Zemljine kore.
Studija, objavljena u „Nature Communications“, pokazuje da je potonuće u regionu posledica višestepenog litosferskog kapanja – fenomena koji je dobio ime po nestabilnosti stenovitih materijala koji čine Zemljinu koru i gornji omotač.
„Proučavajući satelitske podatke, primetili smo kružnu karakteristiku u basenu Konija gde se kora spušta ili se basen produbljuje“, izjavila glavni autor studije Džulija Andersen sa Univerziteta u Torontu.
Litosfersko kapanje
Litosfersko kapanje nastaje kada donja kora, zagrejana na određenu temperaturu počne da tone. Kako se gusti fragmenti stena ispod površine odvajaju i tonu u tečniji sloj omotača planete, na površini se formiraju glavni oblici reljefa, kao što su baseni.
Podaci pokazuju da se visoravan u Turskoj podigla za čak jedan kilometar u poslednjih 10 miliona godina zbog fenomena litosferskog kapanja, navodi „Sajens alert“. Basen Konija, međutim, opada brzinom od 20 milimetara godišnje, zbog čega su naučnici zaključili da basen prolazi kroz sekundarno litosfersko kapanje.
Kako bi potvrdili svoj model, naučnici su simulirali kapanje u laboratoriju koristeći silikonski polimer i glinu za modeliranje kako bi oponašali Zemljine slojeve. Primetili su da je s vremenom sekundarno kapanje povuklo koru prema dole i počelo da stvara basen.
Pogledajte i: