„Rusiji je objavljen rat sa ciljem da joj se nanese strateški poraz, baš kao što je to bio plan Londona i Vašingtona u maju 1945. godine kada su nakon završetka Drugog svetskog rata planirali operaciju Nezamislivo sa ciljem da unište SSSR. Tada se to čuvalo u strogoj tajnosti, međutim, današnji anglosaksonski stratezi svoje planove ni ne skrivaju, sve dok misle da će Rusiju pobediti rukama nelegitimnog neonacističkog kijevskog režima. Sad pripremaju i Evropu kako bi se u ona upustila u tu samoubilačku avanturu. Neću ovde da govorim o besmislenosti i opasnosti ideje ratovati do pobede sa nuklearnom Rusijom, kao što je Rusija“, rekao je on.
Lavrov je rekao i da Rusija poziva sve zemlje koje se zalažu za mirno rešavanje ukrajinske krize da uzmu u obzir prvobitne razloge zbog čega je taj konflikt uopšte i pokrenut.
„Pozivamo prijatelje da u punoj meri uzmu u obzir sve razloge zbog čega je ova situacija nastala. Ukoliko se ti razlozi ne uklone u Evropi nikad neće biti pravednog mira koji se temelji na povelji UN“, rekao je ruski šef diplomatije na opštepolitičkoj diskusiji 79. zasedanja Generalne skupštine UN.
Kazao je i da Rusija veoma ceni napore čitavog niza partnera da iz najboljih namera predlažu posredničke inicijative sa ciljem rešavanja ukrajinskog konflikta za razliku od „formule mira“ Vladimira Zelenskog koja ne vodi nikuda.
Takođe je primetio da Rusija nije protiv dijaloga sa Zapadom, ali da je Moskva preuzela inicijativu da formira arhitekturu jednake i nedeljive bezbednosti u Evroaziji, otvorenu za sve zemlje i organizacije kontinenta.
Ovom pitanju biće posvećena međunarodna konferencija u Minsku, koja će početi 31. oktobra.
Komentarišući izraelske napade na Liban, Lavrov je rekao da su oni nehumani, i da je Vašington u najmanju ruku znao za pripremu tog, kako je rekao, terorističkog napada.
„Pakt za budućnost“ – slatkorečiva manipulacija
Govoreći o „Paktu za budućnost“, koji je pripremljen pod okriljem UN, Lavrov je rekao da taj dokument predstavlja samo lepo formulisanu deklaraciju, budući da se pripremao pod kontrolom zapadnih „manipulatora“ bez učešća svih članica organizacije.
„Potrebno je dogovarati se pravedno, uz učešće svih članica UN, a ne tako kako se pripremao takozvani `Pakt za budućnost` - bez ijedne diskusije na kojoj bi prisustvovale sve zemlje. Umesto toga, priprema dokumenta vodila se pod strogom kontrolom zapadnih manipulatora. Kao rezultat toga, Pakt koji se još nije ni rodio, već je popunio panteon lepo formuliasnih deklaracija na engleskom jeziku“, kazao je ruski diplomata.
Govoreći o tome da se odluke UN ne sprovode dosledno, Lavrov je istakao da se isto tretiraju i obavezujuće odluke Saveza bezbednosti i kao primer naveo Kosovo i Metohiju i Dejtonski sporazum. Kao najistaknutiji primer kršenja odluka SB Ujedinjenih nacija naveo je pitanje formiranja palestinske države.
Lavrov se osvrnuo i na same UN rekavši da bi se toj organizaciji mogao uliti novi život ukoliko bi se ponovo uspostavilo poverenje na osnovu jednakosti svih zemalja.
„Još uvek nije kasno da se ulije novi život Ujedinjenim nacijama, ali to nije moguće učiniti putem samita i deklaracija koje nemaju veze sa realnošću, već uspostavljanjem poverenja na osnovu principa suverene jednakosti svih država“, naglasio je.
U Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija već je previše zapadnih država i neophodna je veća reprezentacija Globalnog juga u tom telu, saopštio je Lavrov navodeći da je to jedan od koraka ka pravednijem svetu.