Bećirović je u obraćanju Generalnoj skupštini UN u Njujorku izjavio je da rukovodstvo Srbije preti suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine i da su „velikodržavne aspiracije Srbije prema teritorijama drugih zemalja u regionu suštinski razlozi zbog kojih su BiH i Zapadni Balkan izloženi novim opasnostima“.
Zapad im daje krila
Politički analitičar iz Banjaluke Anđelko Kozomara kaže da se iz ovog govora jasno vidi su Bošnjaci ti koji ne žele Srbe u BiH, jer ne postoji nijedan argument za ono što je Bećirović izgovorio.
„Očigledno im je neko sa Zapada čvrsto obećao da će BiH biti unitarna, bez entiteta država i zato Bošnjaci poslednjih godina posebno jako, drsko, bezobrazno i bez ikakvog ustrčavanja ruše Dejtonski sporazum i ono što je njime napravljeno kao dva entiteta sa tri naroda . Njih zanima samo unitarna BiH,“ kaže Kozomora.
Prema njegovim rečima, Bošnjaci godinama idu po svetu sa pričom kako su Srbi ti koji ruše Dejtonski sporazuma i lobiraju prtiv Srba i Republike Srpske.
„Poznato je da spoljnu politiku vodi Predsedništvo BiH i da niko od ta tri člana ne može sam da istupa. Ali Bećirović je unikatan primera bezobrazluka jer njegovo govor nije dobio saglasnost da sa njim nastupi. Zato se i pobunila Željka Cvijanović, a Željko Komšić bio uzdržan. Dakle, čak ga ni Komšić nije podržao. Govor Bećirovića o tome da Srbi hoće novi „genocid“ i o velikosrpskim idejama su nebuloze kojima obmanjuju ne samo javnost u regionu, već i svetsku a na žalost ima onih koji im veruju,“ naglašava Kozomora.
Izlizani narativ
On upozorava da u delu Zapada takva priča prolazi, jer iza bošnjačke politike i iza sadašnjeg rukovodstva Bošnjaka stoji Amerika i oni to obilato koriste.
„ To što Sarajevo nije čak želelo ni autoput niti bilo kakav infrastrukturni projekat sa Srbijom samo govori o tome da oni ne žele ništa sa Srbima, da oni za njih ne postoje. To je njihov način da pokažu i da RS nije nešto što žele u BiH. Pritom neobično je da i Srbija, i predsednik Srpske Milorad Dodik imaju dobre odnose sa muslimanskim svetom, posebno sa Turskom, a da Sarajevo uporno ne želi da sarađuje sa Srbima,“ primećuje Kozomora.
Srbija je uputila u međuvremenu pismo generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija i predsedniku Generalne skupštine UN, kao odgovor na istupanje predsedavajućeg Predsedništva BiH Denisa Bećirovića pred tom organizacijom, a u kojem je on, kako se navodi, izneo niz neosnovanih i malicioznih optužbi na račun Srbije i srpskog naroda.
U pismu se upozorava na pokušaj Bećirovića da zloupotrebom izlizanog narativa o „velikoj Srbiji“ oživi u regionu konflikte iz devedesetih godina prošlog veka.
Naglašava se i da je političko rukovodstvo Srbije kontinuirano i u svakoj prilici iskazivalo podršku teritorijalnom integritetu BiH, što Bećirovićeve optužbe da je Srbija nekome pretnja čini još malicioznijim.