Ovacije, skandiranje „Kosovo, Kosovo“, opšte oduševljenje, aplauzi, zvižduci odobravanja, zavladali su na prestižnoj vojnoj akademiji „Vest Point“ u Americi kada je u prostoriju pravo iz vojnog helikoptera predviđenog samo za VIP političke ličnosti, ušetala takozvana kosovska predsednica Vjosa Osmani. Taj nastup mogao se, recimo uporediti sa izbornim konvencijama na kojima pred svoje pristalice izlaze Donald Tramp i Kamala Haris.
(Ne)očekivan izliv osećanja
No, ne bi ovolike emocije ni bile čudne da nam se Amerika upravo ne predstavlja kao naš dobar politički prijatelj, čiji vojnici su zaduženi za bezbednost Srba, crkava i manastira na Kosovu i Metohiji…
Profesor dr Stevica Deđanski, predsednik Centra za razvoj međunarodne saradnje i politički komentator ne misli da je ova situacija sa Vjosom Osmani baš „normalna“, iako je Amerika priznala Kosovo. Posebno ako se ima u vidu da se ti isti kadeti koji su skandirali nezavisnom Kosovu, sutra mogu naći na KiM sa obavezom da štite i srpski narod.
„Teško je o ovome bilo šta pametno reći osim da smo videli da se sličan sličnom raduje. Kao što kosovski Albanci proteruju Srbe i ubijaju ih, tako i američki marinci rade širom sveta ne pitajući ko je u prvu, a ko ne, ko je kriv, a ko ne. Tako da verovatno zbog toga osećaju toliku bliskost jer su u suštini jednaki,“ kaže Deđanski.
Sličan se sličnom raduje
Ovacije i tretman koje su Osmanijevoj priredili američki vojnici, po rečima Deđanskog, ukoliko ne bude nekog zvaničnog objašnjenja od američke vojske, trebalo bi da nas zabrine.
„Može se reći da je to akt nekih nerazumnih priprostih vojnika i starešina, što je malo verovatno. Ukoliko se niko ne ogradi, onda treba da se pitamo kakvu su nam to poruku američki vojnici kao srpskom narodu poslali. I šta, sem velike katastrofe mi možemo da očekujemo ako budemo ostavljeni na milost i nemilost Prištini i njenim očevidnim prijateljima koji treba da nas brane na KiM, a to su Amerikanci,“ pita Deđanski.
Zbog svega, naš sagovornik misli da je vreme da se malo više okrenemo našom prijateljima.
„Ovo je poruka da i ne možemo da očekujemo da nas Amerikanci čuvaju, još manje da nas sačuvaju. Moramo da reagujemo na sve što se desilo, pa i na ovo o čemu sada govorimo i siguran sam da će naš predsednik i to pomenuti tokom govora u Ujedinjenim nacijama koji treba da održi.
Dakle, ako ništa drugo, možemo da svuda i na svakom mestu o svemu što nam se dešava da govorimo i da pokušamo da dopremo do onih koji mogu da nam pomognu. I da spreče Albance da nam urade nešto još agresivnije, što bi ostali pripadnici Kfora mogli da spreče,“ smatra on.
Da li ovi brane Srbe na KiM
Deđanski je uveren da Srbi na KiM koji su i do sada imali rezervu prema američkim vojnicima posle ovih snimaka koje je Priština obilato plasirala u svojim medijima, sigurno neće misliti da će im američki vojnici pomoći. U Srbiji bi, ocenjuje naš sagovornik, moralo da se shvati da nam oni nisu prijatelji već silom prilika samo politički partneri koji nam nisu baš naklonjeni.
Inače, Osmanijeva je bila više nego nadahnuta dok je govorila američkim vojnicima rekavši kako su im oni „predstavili slobodu, jer su američki vojnici bili za slobodu, bili su za demokratiju, za mir i bezbednost“.
„Nešto što nismo znali dok nam vi i drugi u vojsci SAD niste došli u pomoć. Kada su snage slobode prošle ulicama Kosova i američka zastava se vijorila nad oslobođenim narodom, bilo je radosti, bilo je zahvalnosti, bilo je vere da je pravda pobedila. Ulice su bile ispunjene slavljem sa ljudima koji su konačno udahnuli slobodu. I ovo je nasleđe američkih vojnika za nasleđe našeg naroda, a ovo je nasleđe SAD za nas kod kuće“, rekla je Osmani.