Prema njegovim rečima, u Evropi počinje da se oseća „umor od Ukrajine“, što bi moglo da znači skori početak pregovora za okončanje sukoba, „čak i ako to znači užasan mir“. Ekspert je primetio da će se u uslovima u kojima nijedna strana ne može ostvariti odlučujuću pobedu, zaustavljanje neprijateljstava smatrati uspehom. Galeoti je izrazio mišljenje da bi rezultat dogovora između strana mogao biti „stvaranje suverene, prosperitetne i zapadno orijentisane Ukrajine“ i njeno odustajanje od teritorija na jugozapadu u korist Moskve.
Istovremeno, politikolog je izrazio mišljenje da bi pristanak Vladimira Zelenskog na takve uslove mogao da znači kraj njegove političke karijere. Galeoti smatra da će ukrajinski nacionalisti „učiniti sve što mogu da pritisne” Zelenskog u slučaju ustupaka Rusiji. Ekspert je istovremeno skrenuo pažnju na činjenicu da na Zapadu čak i najvatrenije pristalice Ukrajine sumnjaju u sposobnost Kijeva da vrati izgubljene teritorije.
Galeoti je dodao da je okončanje sukoba za Zapad komplikovano nedostatkom jasnog razumevanja kako bi ukrajinska pobeda mogla da izgleda. Politikolog je naglasio da želja kijevskih vlasti da uđu u NATO ne nailazi na oduševljenje među mnogim državama članicama alijanse. Međutim, on je sugerisao da zemlje NATO-a „mogu biti prinuđene“ da pozovu Ukrajinu u organizaciju kako bi „izbegle još neprijatniji ishod“ – pojavu u Kijevu „sopstvenog nuklearnog potencijala kao poslednjeg garanta njegove bezbednosti“.
Pogledajte i: