SRBIJA

Vlada ne pristaje na ono što je potpisala, prosvetari štrajkuju

Četiri sindikata koji okupljaju radnike u prosveti, stupili su u štrajk upozorenja sa zahtevom da Vlada ispuni svoje obećanja. Nisu prosvetni radnici nezadovoljni dogovorom sa vladom, nego je, izgleda, vlada nezadovoljna onim što je potpisala.
Sputnik
Prema rečima Valentine Ilić, predsednice Samostalnog sindikata obrazovanja Srbije, radi se o tome što vlada ne pristaje na ono što je potpisala – da će prosečna plata nastavnika izjednačiti sa republičkim prosekom, koji je projektovan na 105 000 dinara. U tom slučaju, potrebno je povećanje između 20 i 25 odsto. Međutim, vlada nudi 12 odsto.

Nedopustivo odvajanje nastavnika i stručnog osoblja

Ovo povećanje važi samo za nastavnike, dok za nenastavno osoblje vlada predlaže povećanje od 8 odsto, što je prema rečima Ilićeve nedopustivo odvajanje.
„Šta je sa stručnim službama, šta je sa bibliotekarima, šta je sa pedagozima, psiholozima, socijalnim radnicima po ustanovama? Da ne govorim o administrativnim radnicima, tetkicama i tako dalje. Prosto nismo očekivali da će nas tako odvojiti, nismo očekivali taj iznos, očekivali smo ono što smo potpisali, da ćemo doći do toga“, ističe ona.
Uz to, sindikati se već dve godine bore za izmene krivičnog zakona – vrlo je hitno da ove izmene uđu u javnu raspravu i Skupštinu, dodaje Ilićeva. Već četvrtog dana nove školske godine, učenik je u Prokuplju fizički nasrnuo na nastavnika.

Ujednačena cena rada i ista povećanja za sve

„Treća stvar bi bila Uredba o koeficijentima, koju su oni prošle godine izmenili samo u jednom delu i to ne za sve u obrazovanju. Mi u sistemu obrazovanja imamo i predškolce, i osnovce, i srednjoškolce, učeničke studentske domove i visoko obrazovanje. Mi imamo tri različite cene rada“, kaže Ilićeva.
Prosečna plata zaposlenog prosvetnog radnika sa sedmim stepenom kreće se od 85 000 do 95 000 dinara neto, u zavisnosti od godina radnog staža i ona je ista bilo da predaje predškolcima ili u srednjoj školi. Od juna do septembra kada škole ne rade, za raspuste i državne praznike prosvetari primaju prosečnu platu koja se kreće od 75 000 do 80 000 dinara u zavisnosti od proseka. Plata direktora škole odavno je premašila 100.000 i kreće se do 120.000 dinara.
„Hajde da ujednačimo i cenu rada i da svima damo ista povećanja. Jer svesni smo, ne da ćemo imati tehnološke viškove, imaćemo tehnološke manjkove. To je ono na šta smo upozoravali još pre par godina“, objašnjava ona.
Naša sagovornica napominje da se sada prvi put dešava da nema dovoljno učitelja – po društvenim mrežama, direktori traže učitelje. Nema dovoljno ni nastavnika prirodnih i društvenih nauka.
Poruka da vlada ne želi da ispuni ono što je potpisano je jako loša i posle današnjeg protesta i štrajka upozorenja, naredni koraci mogu da budu još radikalniji, kaže Ilićeva. Ona najavljuje sastanak sva četiri sindikata iduće nedelje, kada će biti odlučeno kako će izgledati naredni koraci, zaključuje Ilićeva.
Obustava nastave je, kako su saopštili sindikati, znak upozorenja Vladi da je neophodno da ispuni data obećanja. U beogradskom parku Manjež, preko puta Ministarstva prosvete održan je protest pod nazivom „Stop lažnim obećanjima“, na kojima učestvuju sva četiri sindikata koji okupljaju radnike u prosveti.
„Još je Makijaveli u 15. veku napisao: ‘Dato obećanje bilo je potreba prošlosti, prekršena reč je potreba sadašnjosti’. Vođena ovim motom, naša Vlada iz dana u dan pokazuje svoj odnos prema prosvetnim radnicima Srbije, zavodeći javnost i gurajući problem pod tepih, nadajući se da će još jedan, pa još jedan, pa još jedan razgovor… dovesti do razvodnjavanja problema i zaborava, uveravajući prosvetnog radnika da je dobio i više nego što je zaslužio“, navode u saopštenju četiri reprezentativna sindikata prosvetnih radnika.
Pitaju i kakva se poruka šalje mladima, čiji su nastavnici uniženi.
„Da li je to poruka da će ih tući, da neće imati zakonsku zaštitu i da okrenu drugi obraz više puta, da će im plata biti mnogo niža od prosečne, da će dugo čekati da budu primljeni u stalni radni odnos, da će im vikendi prolaziti u pisanju administracije i da uz sve to treba da zadrže i entuzijazam“, ističe se u saopštenju.
SRBIJA
Vučević: Štrajk u 37 odsto škola, dali smo korektnu ponudu za povećanje plata
Pogledajte i:
Komentar