NAUKA I TEHNOLOGIJA

„Pogodiće Zemlju večeras“: Upozorenje Ruske akademije nauka

Oblak solarne plazme pogodiće Zemlju u četvrtak uveče, saopštila je Laboratorija za solarnu astronomiju Instituta za svemirska istraživanja i Institut za fiziku sibirskog odeljenja Ruske akademije nauka.
Sputnik
„Dobili smo rezultate modeliranja treće emisije plazme koja se dogodila poslednjih dana, a koja će sa verovatnoćom od 99,9 odsto pogoditi planetu Zemlju“, navodi se u saopštenju i dodaje da proračuni pokazuju da će plazma stići do planete u četvrtak uveče.
Naučnici su ocenili da će jačina očekivane magnetne oluje biti umerena.
Prema prognozi se 12. septembra očekuje slaba magnetna oluja klase G1, ali samo u kasnim večernjim satima. Predviđa se da će magnetne oluje biti intenzivnije do prosečnog nivoa, klase G2, u petak, 13. septembra.
Noćas je geomagnetno polje variralo od nestabilnog do mirnog.
Tokom snažnih magnetnih oluja moguće su fluktuacije napona u elektroenergetskim sistemima. Takođe su mogući prekidi u satelitskoj navigaciji, problemi sa niskofrekventnom radio-navigacijom i prekidi u HF radio-vezama.
Modeli laboratorije takođe ukazuju na veliku verovatnoću nastanka polarne svetlosti na srednjim geografskim širinama.
U proseku se na Zemlji dogodi do 30 snažnih magnetnih oluja svake godine. One mogu trajati od nekoliko sati do nekoliko dana. Jačina oluje u velikoj meri zavisi od toga kako je sopstveno magnetno polje oblaka orijentisano u odnosu na magnetno polje Zemlje. Ako je magnetno polje oblaka usmereno na jug, oluja će biti posebno jaka.
Tokom magnetnih oluja, meteopate mogu da iskuse niz simptoma: glavobolju, umor, gubitak snage, razdražljivost, bolove u zglobovima, skokove pritiska i poremećaje srčanog ritma.
Da bi se izbegli zdravstveni problemi, u danima oluje lekari savetuju da se, ako je moguće, smanji nivo fizičkog i psihičkog opterećenja, da se odreknu začinjene, masne hrane i slatkiša. Preporučljivo je ne koristiti alkohol i smanjiti broj popušenih cigareta.
NAUKA I TEHNOLOGIJA
Naučnici iznenađeni - Sunce je aktivnije nego što su predvideli
Pogledajte i:
Komentar