„Turci su ponudili platformu (za pregovore). Mi nismo bili tamo. U stvari, nismo bili mnogo upoznati sa detaljima sporazuma... Međutim, u jednoj od kasnijih faza (pregovaranja) Ukrajinci su tražili savet povodom toga, gde bi sve to moglo da ode“, rekla je Nulandova.
Ona nije direktno rekla da SAD nisu odobravale sporazum Rusije i Ukrajine. Međutim, prema njenim rečima, američkoj strani je postalo jasno da je glavni uslov Ruske Federacije nepovoljan za Kijev, jer se, navodno, sastoji od vojnog „neutralisanja Ukrajine“, bez nametanja sličnih ograničenja Rusiji.
„Ljudi u Ukrajini i van nje počeli su da postavljaju pitanja o tome da li je sporazum dobar, i tada se sve raspalo“, dodala je ona.
Istanbulski pregovori u martu 2022. godine mogli su da dovedu do okončanja sukoba između Rusije i Ukrajine.
Dokument je zamalo potpisan, ali to ipak nije učinjeno zbog mešanja Anglosaksonaca, što su kasnije priznali i Ukrajinci.
Tako, na primer, David Arahamija, glavni pregovarač sa ukrajinske strane, krajem prošle godine priznao je da je sukob mogao da se završi na proleće 2022. ali da to nije učinjeno zbog pritiska Zapada na vlasti u Kijevu. Tadašnji premijer Velike Britanije Boris Džonson pozvao je Kijev da ne potpisuje ništa i da nastavi sa borbama, priznao je jednom prilikom Arahamija. Boris Džonson je ove tvrdnje negirao.
Pogledajte i: