NAUKA I TEHNOLOGIJA

Šta se u stvari dogodilo u rimsko-jevrejskom ratu: Arheološko otkriće baca svetlo na zvanične izvore

Najnovija arheološka istraživanja pokazuju da je rimska opsada jevrejskih pobunjenika u Masadi verovatno trajala mnogo kraće nego što se ranije mislilo.
Sputnik
Kraj perioda jevrejske pobune 73. godine pre nove ere tradicionalno se prikazuje kao herojsko poslednje uporište protiv moćnog Rima kada su otpor pružili malobrojni jevrejski branioci koji su se na kraju radije ubili nego da ih savladaju snage imperatora Vespazijana, preneo je „Gardijan“.
Tvrđavu Masada, smeštenu na visokom platou u pustinji koji gleda na Mrtvo more, zauzeli su Sikari, ektremna frakcija jevrejskih pobunjenika. Tvrđava je sada jedna od najpoznatijih turističkih atrakcija u Izraelu.
Opsadu je najbolje opisao istoričar Jozefus Flavijus, jevrejski komandant u rimsko - jevrejskom ratu, a događaje o kojima govore istoričari su dugo dovodili u pitanje, uključujući navode o masovnom samoubistvu 1.000 jevrejskih branilaca.
Najnovije istraživanje ukazuje na sasvim drugačiju verziju događaja, budući da istraživači sugerišu da je strategija napadača Rimljana, uključujući izgradnju ogromnog zida oko Masade, bila pravi trijumf rimske efikasnosti.
Istraživači su zaključili da je taj zid moglo da izgradi 6.000 do 8.000 rimskih vojnika za manje od dve nedelje, što im je ostavilo vremena da se fokusiraju na gradnju rampe preko koje su na kraju ušli u tvrđavu.
Kako se navodi, postavlja se pitanje zašto su Rimljani uložili takav napor, godinama posle završetka rimsko-jevrejskog rata, i poslali u pustinju toliki broj vojnika.
Kako ukazuju naučnici, razlog opsade bio je ne toliko demonstracija moći, već nešto prozaičnije - pobunjenici su naime pretili obustavom isporuka vrednih proizvoda kao što su parfemi i balsami iz obližnjeg Ein Gedija.
Pogledajte i:
Komentar