Medinski se osvrnuo na pojavu mišljenja u savremenoj istoriografiji da početkom Drugog svetskog rata treba smatrati ne 1. septembar 1939, već 7. jul 1937. godine. Tog dana japanske trupe stacionirane u okolini Pekinga izazvale su sukob sa kineskim jedinicama.
„Među istoričarima postoji mišljenje da je Drugi svetski rat nastavak Prvog (svetskog rata) i da je 20 godina postojalo jednostavno „primirje“, tako da se o ovoj temi može razgovarati u nedogled. To su sve kvaziistorijska publicistička razmišljanja“, rekao je Medinski.
On je podsetio da postoje i predlozi da se „Minhenski sporazum” smatra početkom Drugog svetskog rata (Minhenski sporazum iz 1938. između Velike Britanije, Francuske, Nemačke i Italije o aneksiji pograničnih zemalja Čehoslovačke, naseljenih Nemcima, nacističkoj Nemačkoj). A neke „lude glave“ u Evropi, prema rečima Medinskog, smatraju potpisivanje pakta o nenapadanju između Rusije i Nemačke (pakt Molotov-Ribentrop) 23. avgusta 1939. godine datum kada je sve počelo.
„Postoji utvrđeni kanon početka aktivnih neprijateljstava u Evropi – od trenutka kada je nacistička Nemačka napala Poljsku. Nakon čega su saveznici, Francuska i Britanija, objavili rat Nemačkoj, i ceo svet je počeo da se uvlači u ovaj rat. To je kanonski datum. Sve ostalo je opšte političko rezonovanje, koje se vodilo uvek i svuda, zbog kojeg nema potrebe menjati udžbenike“, dodao je pomoćnik predsednika Rusije.