SVET

Amerikanci masovno beže u bunkere: Mitološki kompleks „sudnjeg dana“

Amerikanci su oduvek opsednuti apokalipsom što je uz nestabilnu unutrašnju i spoljnopolitička situaciju, posebno u Ukrajini i na Bliskom istoku, glavni razlog povećane prodaje bunkera „sudnjeg dana“, smatraju sagovornici Sputnjika.
Sputnik
U Sjedinjenim Američkim Državama zabeležena je povećana potražnja za izgradnjom bunkera „sudnjeg dana“ za zaštitu od terorističkih napada, nuklearne katastrofe i napada kriminalaca, javlja „Foks njuz“.

Sestre Kardašijan kupuju bunkere „sudnjeg dana“

„Kompanija koja se bavi izgradnjom bunkera 'sudnjeg dana' iz Dalasa u Teksasu u poslednje vreme beleži rast broja klijenata, ističući da su mnogi Amerikanci danas zabrinuti zbog tenzija u društvu“, navodi se u članku.
Prema rečima vlasnika kompanije „Atlas Survival Shelters“ Rona Habarda, svakodnevno stižu porudžbine, a cena izgradnje bunkera varira od 20.000 do milion dolara. Međutim, ako kupac ima neke zahteve, cena može biti i veća.
Među bogatim klijentima koji naručuju „luksuzna skloništa“ su sestre Kim i Kloi Kardašijan, bloger Mister Bist, a imaju i klijente iz drugih zemalja.

Iščekivanje apokalipse – naličje američkog sna

SAD su doslovno opsednute apokaliptičnim događajima, američka civilizacija razvijala se na očekivanju apokalipse i zato nije ništa neobično što se u današnje vreme Amerikanci pripremaju za sudnji dan, kaže za Sputnjik pisac i publicista Boris Nad.

„Amerikanci su opsednuti apokaliptičnim motivima i to je konstanta kod njih. Njihova civilizacija je drugačija i od evropske i od ruske i od bilo koje druge. Prodaja bunkera pojačana je bez sumnje i zbog izbora, događaja na svetskoj političkoj sceni, Trampovim očekivanjima Trećeg svetskog rata. I ščekivanje sudnjeg dana kao konstanta američke kulture se ne menja, ono može samo može biti pojačano ili utišano. Oni žive u očekivanju sudnjeg dana i to je jednostavno nerazdvojni deo američke kulture. Oni su imali čitavu biblioteku knjiga koje su govorile o sudnjem danu i te knjige su deljene američkim vojnicima u Iraku.“

Očekivanje sudnjeg dana je deo mitološkog kompleksa Amerikanaca koji bi se mogao nazvati naličjem američkog sna i sigurno ima veze sa hrišćanskim fundamentalizmom širom Amerike, smatra Nad.

Američka moda – izgradnja bunkera „sudnjeg dana“

Uz napomenu da i vlasnik kompanije „Meta“ Mark Zakarberg gradi bunkere na Havajima, reditelj Boris Malagurski kaže da je danas izgradnja bunkera „sudnjeg dana“ postala moda u Americi.
Amerikanci su, sa jedne strane, naviknuti na taj apokaliptični koncept kroz holivudsku produkciju koja neretko izbacuje filmove o smaku sveta, a na drugoj strani imamo njihovu krajnje fatalističku spoljnu politiku koja ne razmišlja da na svetu žive i drugi narodi, dodaje Malagurski.
„I u tom nastojanju da nametnu svetu američku volju sve više približavaju svet većim sukobima, sukobima između velikih sila kao što su Amerika, Kina i Rusija. Malo-malo pa Amerika zateže odnose sa Kinom preteći joj povodom Tajvana, a zajedno sa NATO je i u indirektnom sukobu i sa Rusijom na tlu Ukrajine. NATO finansira ukrajinsku vojsku, u ostalom, sa NATO oružjem je ukrajinska vojska ušla na teritoriju Rusije, tako da mislim da je mnogim Amerikancima jasno da je svet nikad bliži nuklearnom ratu. I umesto da se američka elita aktivira i pokuša da spreči takav scenario, oni gledaju kako da spasu sebe, a narod ko šiša“.
Jedina nada da se spreči apokalipsa je to da će američki narod na predstojećim izborima izabrati put dijaloga i diplomatije ne bi li se pronašlo rešenje za goruće svetske probleme, umesto da se ostatku sveta nameće volja jedne sile, zaključio je Malagurski.
Pogledajte i:
RUSIJA
Posao cveta: U Americi pomama za bunkerima „sudnjeg dana“, među klijentima – sestre Kardašijan
Komentar