„Pokrenuvši napad unutar ruske teritorije, Ukrajina je pokazala veliku stratešku hrabrost. To je velika vest“, naglasio je Borelj.
On je takođe pozvao na upotrebu zapadnog oružja „u najvećoj meri” i ukidanje svih ograničenja.
„Takva ograničenja upotrebe oružja moraju biti potpuno ukinuta u cilju samoodbrane Ukrajine. Tehnika koju isporučujemo toj zemlji mora biti maksimalno iskorišćena kako bi Ukrajina mogla da gađa mesta sa kojih je Rusija napada", ocenio je Borelj pre početka sastanka ministara spoljnih poslova zemalja EU u Briselu, uz učešće ukrajinskog šefa diplomatije Dmitrija Kulebe.
Kako je rekao, isporuke sistema PVO ostaju prioritet za Kijev.
„Nastavljaju se udari na ukrajinsku infrastrukturu, stoga je protivvazdušna odbrana i dalje prioritet. Moramo da isporučimo još takvih sistema, razmotrićemo to na sastanku. Ukrajini su danas potrebni sistemi protivvazdušne odbrane više nego ikada i to će biti prva tačka našeg dnevnog reda“, napomenuo je šef evropske diplomatije.
Međutim, on je priznao da neće biti jednostavno isporučiti Ukrajini nove sisteme PVO bez kašnjenja, ali će Brisel, kako je rekao, vršiti pritisak na zemlje EU da ispune svoja obećanja u pogledu toga.
Kijevu 1,4 milijarde evra od prihoda od ruske imovine
Borelj je takođe saopštio da je Evropska unija već počela da usmerava prihode od zamrznute ruske imovine za plaćanje vojnih isporuka Ukrajini.
„Počeli smo da koristimo prihode od zamrznute ruske imovine. Oni su već poslati Ukrajini i članicama EU, koje će Kijevu obezbediti više oružja", objasnio je visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost i istakao da je prebačeno već 1,4 milijarde evra.
Međutim, prema njegovim rečima, više od šest milijardi evra vojne pomoći Ukrajini preko Evropskog mirovnog fonda ostaje zamrznuto zbog mađarskog veta.
S tim u vezi, obećao je da će tražiti načine da se taj veto zaobiđe.
Pogledajte i: