„Ovde postoji opasnost od nuklearnog incidenta. Danas mi je rečeno za nekoliko slučajeva napada dronovima na teritoriju i objekte elektrane. Dok sam bio na stanici video sam tragove tih napada. U suštini, činjenica da se na nekoliko kilometara od nuklearne elektrane vode borbe izaziva velike strahove i zabrinutost za bezbednosni režim“, rekao je Grosi, prenosi „Rusija 24“.
Kako je istakao, IAEA je širom sveta odgovorna za održavanje nuklearne i fizičke bezbednosti nuklearnih objekata. Upravo zbog toga je prihvatio poziv ruskog predsednika Vladimira Putina i došao u Kursku nuklearku sa članovima tima kako bi lično ocenio situaciju i zajedno sa ruskim kolegama našao rešenje.
„Kurska nuklearna elektrana je nuklearni objekat koji se nalazi na teritoriji Rusije, pod kontrolom Rusije i trenutno se koristi. Mi, kao predstavnici IAEA, možemo da predložimo niz tehničkih koraka i mera u cilju očuvanja nuklearne bezbednosti“, rekao je Grosi.
Agencija, dodao je, ima razvijen proces saradnje sa ruskom državnom korporacijom „Rosatom“, ruskim vojnicima, obaveštajnim službama i Ministarstvom spoljnih poslova. IAEA zajedno sa njima razmatra šta mogu uraditi kako bi se sprečili incidenti.
„Ali na kraju je pravilo veoma jednostavno – ne treba napadati nuklearnu elektranu“, kazao je Grosi.
Tokom obilaska Kurske nuklearke zaključeno je da ona radi „u skoro normalnim uslovima“, precizirao je on.
Takođe je najavio posetu Ukrajini i sastanak sa Vladimirom Zelenskim. Grosi je obećao da će s njim razgovarati o značaju očuvanja dijaloga IAEA sa Kijevom i Moskvom.
Kurska nuklearka nalazi se u Kurčatovu.
Pogledajte još: