Trenutno najveći aktivni požari su na teritoriji Pirota, Kučeva, Žagubice, Crnog Vrha i Tare.
Na teritoriji Pirota, požar je na otvorenom prostoru na planini Vidlič, gde gori suva trava i nisko rastinje obraslo žbunjem kao i delovi bukove šume, na površini 2.000 hektara.
Na intervenciji gašenja ovog požara angažovano je 57 vatrogasaca-spasilaca sa 25 vatrogasnih vozila, Helikopterska jedinica MUP sa jednim helikopterom i tri članova posade, koji su izabacili 35 tona vode iz 14 naleta.
Angažovana su i tri dobrovoljno-vatrogasna društva sa jednim vozilom, 38 šumara sa osam vozila i 16 pripadnika Specijalizovane jedinice civilne zaštite sa jednim vozilom, kao i 21 pripadnik javno komunalnog preduzeća sa jednim vozilom.
Tokom jučerašnjegnjeg dana, vatrogasci-spasioci su uspeli da zaštite dva sela, Visočki Odorovci i Gulenovci.
Aktivna su i dva požara na otvorenom prostoru u Kučevu, tačnije u Neresnici i Žagubici.
U Neresnici gori bukova šuma površine oko 600 hektara, a na gašenju ovog požara angažovano je 19 vatrogasaca-spasilaca sa šest vozila, šest članova dobrovoljno-vatrogasnog društva, jedna cisterna javno komunalnog preduzeća, 15 šumara sa jednim vozilom i dve radne mašine.
Požar u Žagubici zahvatio je četinarsku i bukovu šumu, nisko rastinje i livade, ukupno na oko 700 hektara.
Angažovano je 34 vatrogasca-spasioca sa 12 vozila, osam pripadnika, Specijalizovane jedinice civilne zaštite sa dva vozila, kao i 10 šumara sa tri vozila, dve radne mašine i dve cisterne javno komunalnog preduzeća.
"Takođe, jedan od većih požara zahvatio je i Crni Vrh u okolini Bora, gde gori nisko rastinje i listopadna šuma. Angažovano je 15 vatrogasaca-spasilaca sa pet vozila i jednom radnom mašinom. Ukupna požarom zahvaćena površina je oko 30 hektara", navodi se u saopštenju MUP.
Na Tari zbog odronjavanja stena i kamenja na lokaciji Banjska stena, obustavljen je putni pravac od Hidroelektrane u mestu Perućac do Zaovina, u oba smera.
Na ovoj lokaciji aktivan je požar koji je zahvatio oko 60 hektara borove i bukove šume.
Požar je lokalizovan sa gornje strane, a pripadnici SVS MUP i Nacionalnog parka Tara su na terenu.
U intervencijama profesionalnim vatrogasnim jedinicama Sektora za vanredne situacije, pomažu i Helikopterska jedinica MUP, pripadnici dobrovoljno-vatrogasnih društava, šumari i Specijalizovane jedinice civilne zaštite koji ulažu maksimalne snage da zaštite naselja i vredne šumske komplekse.
"Gašenje ovakvih požara je izuzetno teško i zahtevno za vatrogasce-spasioce zbog vremenskih uslova, vetra i suve vegetacije koji pogoduju širenju požara, uz dodatno otežavajuće uslove i nepristupačan teren na kojima su pomenuti požari nastali", navodi MUP.
U saopštenju podsećaju da su u poslednjih sedam dana pripadnici Sektora za vanredne situacije intervenisali na 893 požara na otvorenom prostoru, a za isti period prošle godine imali su 393 reagovanja na otvorenom prostoru.
"Sektor za vanredne situacije MUP još jednom apeluje na građane da budu pažljivi i da u toplim danima koji već dugo traju u našoj zemlji svaka nepažnja može da dovede do požara velikih razmera i da se pridržavaju Zakona o zaštiti od požara kako bi se posledice i šteta smanjili na minimum", navodi MUP.