A da podsetimo, u čuvenoj seriji gledali smo tada mlade glumce Aleksandra Berčeka, Mikija Manojlovića, Čedomira Petrovića, Dragana Nikolića, ali i bardove poput Radeta Markovića, Pavla Vuisića, Stevu Žigona...
U „Orbiti“ otkrivamo šta će sve naći pred publikom Glumačkih susreta, festivala koji se tradicionalno održava u prostoru niške tvrđave, ali i šta je od novih filmskih ostvarenja bio predmet pažnje i izbor selektora ovogodišnjeg novosadskog filmskog festivala.
Zašto glasovi mrtvih nisu mrtvi glasovi, kako se ovaj čuveni stih Ivana V. Lalića još jednom potvrdio u obimnoj knjizi „Deset portreta i deset razgovora“, na šta nas sa gotovo poluvekovne distance opominju reči Meše Selimovića, Miloša Crnjanskog, Ćopića i Ćosića, Čolakovića i Kulenovića… izgovorene u razgovoru za medije – saznajemo od autora ove knjige nedavno objavljene u Službenom glasniku – profesora emeritusa Milivoja Pavlovića.
A kako izgleda kada jedan od vodećih književnih kritičara posveti knjigu jednom od vodećih pisaca i u nju smesti oglede i kritike koji su nastajali tokom četiri decenije dugog literarnog ali i ličnog prijateljstva, šta je delo prerano preminulog Davida Albaharija učinilo tako jedinstvenim i neponovljivim u savremenoj srpskoj književnosti – o tome u „Orbiti kulture“ razgovaramo sa piscem Mihajlom Pantićem, autorom knjige „Albahari“, nedavno objavljene u izdanju „Arhipelaga“.
O emisiji „Orbita kulture“
„Orbita kulture“ prati kulturne fenomene i događaje, stvaraoce i ličnosti koji svojim delom kreiraju savremenu kulturnu scenu u zemlji i u svetu.
U želji da afirmiše prave vrednosti, ostaje verna sopstvenom sloganu koji glasi: „Kada ima kulture, niko ne primećuje, a kada je nema — primete svi“.
Sputnjikovu „Orbitu kulture“ uređuje Dejana Vuković, a emituje se svake subote u 10.00 na talasima Radija Studio B.