Kad kažem na terenu mislim na to da se oni i dalje pripremaju za otvaranje mosta između severnog i južnog dela Mitrovice iako za to ne postoji ni jedan jedini razlog i ovo se sve dešava samo sa aspekta provokativnih namera, smatra Čović.
„Pored tog postoje još četiri mosta i normalna je komunikacija između severnog i južnog dela Mitrovice tako da te reči koje se razmenjuju između njih, to je za javnost, da se kaže evo kako njih osuđuje EU, kako će im uvesti sankcije… A njihove sankcije odnose se na mrki pogled prema Prištini“, dodaje sagovornik Sputnjika povodom razmena oštrih reči između Prištine i Brisela.
Osmanijeva je prigovore EU vezane za nameru otvaranja mosta na Ibru nazvala „rasističkim“ a Stano uzvratio upozorenjem da bi Prištini bilo bolje da sluša prijatelje da ne ostane sama.
Sankcije EU – Mrki pogled prema Prištini
Taj „mrki pogled prema Prištini“ Vjosa Osmani naziva rasističkim pristupom i zato u Srbiji niko ne bi trebalo da naseda na te priče, već da vrlo pažljivo pratimo situaciju u Kosovskoj Mitrovici, ističe Čović.
Jer sa svim merama koje je prištinski režim uveo, upozorava bivši vicepremijer, već dovoljno je uneo i straha i nepoverenja kod srpske nacionalne zajednice na Kosovu i Metohiji, naročito na severu.
Prikrivanje etničkog čišćenja Srba pričom o rasizmu EU
„Ali kad Srbi na jugu Kosova i Metohije vide sve šta se događa na severu, oni više nemaju ni jedan jedini razlog da razmišljaju o ostanku ili opstanku na prostoru Kosova i Metohije već razmišljaju o alternativama za odlazak. A to se zove etničko čišćenje. E sad, Vjosa Osmani koristi reč rasistički da bi koliko-toliko amortizovala tom teškom kvalifikacijom ono što se stvarno događa i što je još teža kvalifikacija, a to je etničko čišćenje srpske nacionalne zajednice na jedan podmukao i pokvaren način. Koji odgovara mentalnom sklopu i Vjose Osmani i Aljbina Kurtija i ko zna kojih još 'kurtija' tamo“, zaključio je Čović.
Stano je prethodno izjavio da je zatvaranje filijala Pošte Srbije kršenje dogovora o dijalogu, a otvaranje mosta na Ibru – eksplozivno pitanje i da nije dobro što je dijalog Beograda i Prištine u „stalnom kriznom modalitetu“ i „modalitetu rešavanja krize“ koji prati sve više jednostranih poteza i nekontrolisanih akcija koje najčešće dolazi od administracije u Prištini.
Pogledajte i: