Razmatraju se i manje drastične mere, kao što je prisiljavanje Gugla da deli više podataka sa konkurentima i donošenje mera koje bi sprečile da Gugl stekne nepravednu prednost u oblasti proizvoda veštačke inteligencije, dodaju izvori.
Ako američko Ministarstvo pravde bude insistiralo na podeli Gugla, najverovatnije će želeti da izdvoji operativni sistem Android i pretraživač Hrom.
Zvaničnici takođe razmatraju pokušaje da iznude moguću prodaju platforme Ed vords koju Gugl koristi za prodaju tekstualnog oglašavanja, navodi jedan od izvora.
Gugl je nedavno izgubio veoma značajnu parnicu u Sjedinjenim Američkim Državama pošto je prema odluci federalnog suda od 6. avgusta prekršio američki antimonopolski zakon svojim poslovanjem u oblasti internet pretraživanja.
Ova odluka bi mogla da prekine decenije dominacije Gugla u oblasti internet pretrage na američkom tržištu i promeni način na koji milioni Amerikanaca dobijaju informacije onlajn, preneo je Si-En-En.
„Nakon što je pažljivo razmotrio i odmerio svedočenje svedoka i dokaze, sud je zaključio da je Gugl monopolista i da je radio na tome da zadrži svoj monopol“, naveo je američki okružni sudija Amit Mehta.
Kompanija je prethodno potrošila desetine milijardi dolara na ekskluzivne ugovore kako bi obezbedila dominantnu poziciju kao podrazumevani svetski pretraživač na pametnim telefonima i veb pretraživačima.
Presuda sugeriše da pomenuti ugovori sa Eplom i drugim firmama predstavljaju kršenje tržišne konkurencije.
Pogledajte i: