Šolaja ovako komentariše činjenicu da Sarajevo i ministar Konaković ne dozvoljavaju dolazak helikoptera iz Srbije bez čije pomoći, kako kažu u Srpskoj, teško da može biti ugašen požar u Nacionalnom parku Sutjeska.
„S druge strane, ja bih obrnuo pitanje u drugom pravcu. Kad je postojala potreba da se pomoć pruži građanima BiH, pa i Federacije, tokom korone, Srbija je otvorila svoje granice i primila sve ljude iz BiH da se vakcinišu. Te dve stvari vam daju najbolji pregled i ilustraciju vezano za odnose BiH prema Srbiji i Srbije prema BiH. U izjavama predsednika Vučića on potencira dobru saradnju sa Bošnjacima, a s druge strane, taj deo nedostaje u Sarajevu kad je Srbija u pitanju“, ističe sagovornik Sputnjika.
Politička volja Sarajeva sprečava gašenje požara
Šolaja podseća da je slično bilo kao i kad je jedinica pitomaca Vojne akademije u Beogradu bila na Kozari, a što je prirodno imajući u vidu Sporazum o saradnji između Srbije i Republike Srpske. Tako i danas imamo dramu i u Sarajevu gde traže proceduralne razloge da se zaustavi dolazak helikoptera za gašenje požara iz Srbije, konstatuje Šolaja.
On dodaje da, ako se posmatra situacija unazad nekoliko godina, videćemo da je helikopterska jedinica Republike Srpske gasila požare u Federaciji BiH, a sada iz Federacije ne dozvoljavaju Republici Srpskoj da joj neko sa strane pomogne.
„U svakom slučaju ne postoji nikakva prepreka da helikopteri dođu osim političke volje nekoliko pojedinaca koji sad između sebe prebacuju lopticu, praveći proceduralne razloge zašto to nije moguće, odugovlačeći tu situaciju dok se požarište ne sanira, da bi u suštini, na neki način izdejstvovali nešto što je njihov politički stav. Možete da vidite da je u poslednje vreme jako veliki pritisak na Republiku Srpsku konkretno zbog saradnje sa Srbijom, ali i na samu Srbiju, tako da je to sve deo iste priče i uglavnom je u skladu sa sarajevskom politikom.“
Sarajevo ne interesuju interesi građana
Na primedbu da je ipak reč o humanitarnoj pomoći, Šolaja kaže da je BiH kompleksna država u kojoj je za mnoge primaran sopstveni politički interes i da sarajevsku političku elitu ne interesuju interesi građana, što se pokazalo u poslednjih tri decenije.
„Od Dejtona 1995. pa evo do danas, sve je rađeno, kad govorimo o saradnji sa političkim subjektima u Federaciji BiH, da se razgradi sam Dejtonski sporazum i na kraju krajeva, da ono što bi trebalo da bude suštinski interes građana a to je funkcionalna vlast, da se to ne postigne. Zašto? Zato što neko želi celovitu BiH. Ne bi trebalo to da bude čudno, to je naše stalno stanje u kom se nalazimo. Nije bilo drugačije u poslednjih tridesetak godina i neće biti drugačije ni u budućnosti. Nažalost“, zaključio je Šolaja.
Vatra u Nacionalnom parku Sutjeska i dalje gori, izjavio je direktor tog parka Zoran Čančar, ističući da je nerazumljivo to što institucije BiH nisu dale dozvolu da se i helikopter MUP-a Srbije uključi u gašenje vatre koja je obuhvatila više 150 hektara.
Direktor Helikopterskog servisa Republike Srpske Boban Kusturić apelovao je da se odobri dolazak helikoptera iz Srbije bez čije pomoći požar neće biti stavljen pod kontrolu, što u ovom trenutku ne dozvoljava Sarajevo i ministar Elmedin Konaković.
„Mislim da nećemo ugasiti ovaj požar u Nacionalnom parku, a trebalo bi da počnemo s gašenjem požara u Bileći. Uputio bih apel Sarajevu da odobre dolazak helikoptera iz Srbije koji imaju vedro od 5.000 litara i pomogne nam. Da je taj helikopter bio ovde, požar bi već bio ugašen“, poručio je Kusturić.
Pogledajte i: