MULTIMEDIJA

Dragulj Rusije: „Zlatne planine“ Altaja /foto/

Zlatne planine Altaja predstavljaju prirodni kompleks na samoj granici Sibira i Centralne Azije, na mestu gde se susreću Rusija, Mongolija, Kina i Kazahstan, ali i njihova istorija, kultura i narodi.
Sputnik
1 / 13

Prolaz Katu Jarik u Republici Altaj.

2 / 13

Most na reci Čulišman sa koga se turistima pruža čaroban pogled na dolinu ove reke.

3 / 13

Šator na obali reke Čuja u Republici Altaj.

4 / 13

Kroz svoju viševekovnu istoriju ovaj ruski dragulj nekoliko puta bio je "glavna zvezda" u svetu - kada je na njegovoj teritoriji otkriveno istorijsko arheološko nalazište i kada je dospeo na spisak svetske baštine UNESKA.

5 / 13

Krave na stanici u selu Ust-Kan u Republici Altaj.

6 / 13

Jedinstveni spoj šumovitih, stepskih, planinskih i subplaninskih predela kakvi se retko gde sreću bili su "ulaznica" Altaja na spisak svetske baštine UNESKA.

7 / 13

Ljudi od davnina pokušavaju da odgonetnu tajne Altaja, nazivajući ga i „mestom sile“, „kolevkom sveta“ i „centrom vasione“.

8 / 13

Zlatne planine Altaja objedinjen su naziv za nekoliko Altajskih planina koje se nalaze u Ruskoj Federaciji, a prirodni kompleks čine Altajski državni prirodni rezervat sa zonom Teleckog jezera, Katunski biosferni rezervat sa planinom Beluha i zaravan na jugu Altaja - Ukok.

9 / 13

Kutak za umetnost u Ulaganskom okrugu Republike Altaj.

10 / 13

Skijalište Manžerok na planinama Altaj ove zime posetilo je više od 200.000 ljudi. Staze su duge 30 kilometara, a u naredne dve godine planirano je da se dužina poveća do 80 kilometara, a zatim i do 225 kilometara.

11 / 13

Planine, jezera, šume i pustinje Republike Altaj i Altajskog kraja su spektakularno odredište, pa interesovanje turista nije iznenađenje, uprkos udaljenosti ovog kraja od popularnijih gradova Rusije.

12 / 13

Božanstveni predeli kroz koje teče reka Čuj.

13 / 13

Veruje se da ime ovog kraja potiče od mongolske reči „altan“, što znači „Zlatne planine“.

Komentar