Srbija danas može dobijati gas i preko gasovoda „Balkanski tok“ direktno iz Rusije, ali je u međuvremenu sklopila i dogovore sa Azerbejdžanom i vlasnicima LNG terminala u Grčkoj, a završena je i gasna konekcija Srbija-Bugarska.
Srbija obezbeđena gasom
Kroz Grčku Srbija može dobijati gas i iz Azerbejdžana i iz LNG terminala što znači da ćemo imati mogućnost da obezbedimo i gas koji nije ruski, ako za tim bude potrebe, objašnjava Putnikovićeva.
„Međutim, napomenula bih da nema naznaka da bi Rusija mogla da obustavi isporuke gasa, a Turska svakako planira da pojača svoju poziciju kao jednog jako bitnog gasnog čvorišta za snabdevanje Evrope gasom. Tim pre što ove godine ističe ugovor sa Ukrajinom, odnosno između Gasproma i ukrajinske gasne kompanije o tranzitu ka Evropi. Što se tiče snabdevanja gasom, mi već odranije imamo zakupljene kapacitete za skladištenja gasa u Mađarskoj i napomenula bih da nisu potrošene ni te rezerve, ni naše rezerve u našem skladištu Banatski dvor. A nedavno je Dušan Bajatović, direktor Srbijagasa najavio da će ove jeseni početi povećanje kapaciteta gasnog skladišta u Banatskom dvoru što znači da ćemo i tu imati jedan dodatni kontingent gasa.“
Nedavno je potpisan i memorandum između Srbije i Rumunije o izgradnji gasne konekcije i tu ćemo imati mogućnost da dobijamo gas iz rumunskih nalazišta, i iz tranzitnog gasovoda „Sever-jug“ koji ide od Grčke preko Bugarske i Rumunije ka zemljama Srednje Evrope, podseća Jelica Putniković.
Tako da je, što se gasa tiče, Srbija obezbedila diversifikaciju pravaca a time i izvora snabdevanja gasom, ističe autor emisije „Energija Sputnjika“.
Uticaj krize na Bliskom istoku na snabdevanjem ugljem
Kad je reč o uglju, taj energent je bio problem pre dve godine, međutim, kopovi u Srbiji se vraćaju u normalan, rad dok su naše deponije uglja prilično snabdevene i zato se ne može govoriti o tome da ćemo imati probleme u snabdevanju ugljem, kaže Putnikovićeva.
„Naravno, trebalo bi imati u vidu da ako dođe do rata na Bliskom istoku između Irana i Izraela da bi to dodatno moglo da zaoštri situaciju za tranzit kroz Crveno more, odnosno kroz Suecki kanal i onda bi svi ti tranziti za ugalj koji se uvozi iz Azije ka Srbiji bili usporeni. Međutim, trebalo bi reći i to da ugalj može da se nabavi i u našem okruženju a svakako mogu da se pojačaju kapaciteti za kopanje uglja na postojećim kopovima i da se možda obezbedi tranzit uglja sa kopova u Kosotocu prema termoelektranama u Obrenovcu.“
Da li će poskupiti struja
Putnikovićeva dodaje da je Srbija letos imala povećanju potrošnju struje uz napomenu da je poznato da su se ovog leta radili i remonti i termo i hidro kapaciteta Eleketroprivrede Srbije, pa je bilo kritike da zbog toga EPS neće biti spreman za narednu zimu.
Međutim, to su, nažalost više političke izjave jer je normalno da se rade remonti proizvodnih kapaciteta. EPS je u prošle godine prilično izvozio električnu energiju a sada smo mogli čuti od predstavnika EPS-a da ti remonti znače da će EPS biti spreman za proizvodnju ove godine, ističe Putnikovićeva.
„Ne bi trebalo da se potrošači plaše da će to što na berzama električne energije dolazi do skokova cena, jer berze reaguju na razne političke situacije. Sad imamo prelivanje ovoga što se dešava na Vol stritu pa imamo poremećaje na svim ekonomskim berzama na planeti. Kad god se desi neka politička krizna situacija, mi imamo skokove i na berzi gasa i na berzama električne energije.“
Kad je reč o uvozu električne energije, EPS ono što mora da uvozi struje, ne uvozi u nekim havarijskim situacijama kad mora da plaća visoke cene, već preko bilateralnih dogovora sa susednim elektroprivredema, dodaje Putnikovićeva.
„Sigurno da EPS kupuje električnu energiju i na berzi, ali ne bi trebalo da se plašimo da ćemo zavisiti samo od kupovine na berzi i da će to doneti neko poskupljenje struje. Tim pre što smo nedavno imali i najavu ministarke energetike da neće biti poskupljenja struje“, zaključila je Jelica Putniković.
Vučićevo upozorenje
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić upozorio je da sukobi u svetu izazivaju nestabilnosti na tržištu energenata i da Srbija mora da obezbediti dovoljne količine gasa i uglja jer ne može zavisi od uglja koji sama kopa.
Vučić je rekao da je skoro siguran i da će situacija na Bliskom istoku eskalirati što može dovesti globalnog problema u snabdevanju energentima.
Pogledajte i: