REGION

Jedan od najsvirepijih zločina nad Srbima: „Preživeo je samo onaj ko nije bio tu“ /foto, video/

Svetom liturgijom u crkvi Vaznesenja Hristovog u Prebilovcima je počelo obeležavanje dana Svetih prebilovačkih i svehercegovačkih mučenika i 83 godine od jednog od najsvirepijih zločina počinjenih nad srpskim narodom u Drugom svetskom ratu. Služi mitropolit zahumsko- hercegovački Dimitrije sa više arhijereja SPC.
Sputnik
Liturgiji, pored brojnih vernika iz svih delova Srpske, prisustvuje ministar kulture Dejan Ristić kao i ministri iz Republike Srpske. Na liturgiji je prisutan i potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin koji je juče bio sprečen da bude na otvaranju izložbe u tom mestu, jer vlasti na nivou BiH nisu odobrile prelet aviona preko BiH.
Saslužuju mitropolit crnogorsko- primorski Joanikije, diseldorfsko- nemački Grigorije, mitropolit budimljansko - nikšićki Metodije, buenosajreski i južno - centralno američki Kirilo, mihalovsko - košički Georgije.
U ovom mestu kod Čapljine ustaše su 1941. godine zverski ubile više od 850 meštana, uglavnom žena i dece i bacile ih u jamu u Šurmancima nadomak Međugorja.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik prisustvovao je sinoć bogosluženju u Hramu Hristovog Vaskrsenja, kao i otvaranju stalne izložbene postavke u prebilovačkom Domu kulture "Sveti kralj Milutin".
Izložbu "Prebilovci 1941" organizovao je Muzeja žrtava genocida iz Beograda.
Ovaj Muzej prvi put je organizovao stalnu izložbenu postavku izvan teritorije Srbije kako bi sačuvao od zaborava sve nevino postradale Prebilovčane.
Hram u ovom mestu sagrađen je i osveštan 2015. godine u znak sećanja na oko 4.000 Srba donje Hercegovine koje su ustaše ubile u Drugom svetskom ratu, a Srpska pravoslavna crkva je iste godine kanonizovala žrtve.
Zločin u Prebilovcima je u bivšoj Jugoslaviji prikrivan, a 1961. godine jame u koje su bacani Srbi su zabetonirane.
Otkopavanje 13 jama na području donje Hercegovine počelo je 1990. godine, a kosti više od 4.000 Srba 4. avgusta 1991. godine sahranjene su u spomen-kosturnicu u Prebilovcima.
U junu 1992. godine tokom ofanzive "Čagalj" pripadnici HOS-a i HVO-a minirali su spomen-kosturnicu.
Po povratku Srba u Prebilovce posle 2000. godine, ostaci kostiju su sakupljeni, a po izgradnji Hrama Vaskrsenja Hristovog počivaju u njegovoj kripti.
Hram je izgrađen je po uzoru na Crkvu Hristovog groba u Jerusalimu koja je simbol vaskrsenja.
REGION
Vulin za Sputnjik: U Prebilovcima smo zbog Srba, a ne zbog ubica /video/
Komentar