„Razgovaralo se o tome gde bi trebalo da se održi jedan od sastanaka Saveta za spoljne poslove tokom mađarskog predsedavanja: u Budimpešti ili u Briselu. Predložio sam kao kompromis da se održi u Ukrajini – ili u Lavovu, ili čak u (gradu u Zakarpatskoj oblasti) Mukačevu, što je u početku sa entuzijazmom dočekao mađarski ministar spoljnih poslova (Peter Sijarto). I da podsetim da je presedan već napravljen pre dve godine, kada je ovaj Savet održan u Kijevu. Međutim, tokom našeg sastanka izgledalo je da je mađarski ministar dobio drugačija uputstva iz prestonice i na kraju je bio primoran da stavi veto na predlog“, rekao je Sikorski.
U kontekstu posete mađarskog premijera Viktora Orbana Ukrajini, Rusiji i Kini početkom jula u okviru „mirovne misije“, poljski ministar je istakao da stav Budimpešte na poslednjem Savetu za spoljne poslove nije dobio podršku, iako je „pi-ar reputacija mađarskog premijera porasla”.
Zemlja „izgleda izolovana“ u trenutku kada traži pomoć u rešavanju pitanja snabdevanja naftom zbog prekida tranzita Ukrajine (odnosi se samo na proizvode Lukoila).
„Oni ne dobijaju tu solidarnost jer je teško steći prijatelje ako neko odiše sebičnošću“, naglasio je Sikorski.
Sijarto je nedavno optužio poljske vlasti za licemerje jer je Poljska, koja osuđuje uvoz sirove nafte iz Rusije u Mađarsku, i sama na listi klijenata „jedne od najvećih ruskih naftnih kompanija“.