Svi već dobro znamo da zavisnost od pametnih telefona može oštetiti ne samo mentalno, već i fizičko zdravlje. Da se usled stalnog gledanja u pametni telefon stvara pritisak na vratnu kičmu, nerve u rukama i oštećenje vida. Ali naučnici su sada otkrili da pametni telefoni mogu oštetiti i našu kožu.
Naime, istraživanja pokazuju da plava svetlost, deo spektra vidljive svetlosti koju emituju naši elektronski uređaji, može uticati na proizvodnju melanina, prirodnog pigmenta koji koži daje boju.
Otkrili su da izlaganje velikim količinama plave svetlosti (poput one kojoj smo izloženi kada koristimo pametne telefone i računare ceo dan) može potencijalno pogoršati hiperpigmentaciju kože i dovesti do pojave tamnih mrlja na koži, prenose hrvatski mediji.
Pored toga, neka istraživanja pokazuju da prekomerno izlaganje plavoj svetlosti može dovesti do oštećenja kolagena, proteina koji je neophodan za čvrstinu kože. To znači da izlaganje plavoj svetlosti može dovesti do ubrzanog stvaranja bora. Laboratorijsko testiranje je pokazalo da se to može dogoditi ako držite ekran blizu kože samo sat vremena. Dobra vest je da ako pomerite ekran najmanje 10 centimetara od kože, izloženost opada 100 puta.
Poznato je da previše izlaganja plavoj svetlosti može uticati na kvalitet sna, a to se dalje odražava na kožu koja ostaje bez sjaja i izgleda natečeno, posebno oko očiju. Pored toga, postojeća stanja kože kao što su akne, ekcem ili rozacea mogu se pogoršati.
Naučnici ističu da uticaj plave svetlosti nije toliko veliki da biste se jednog jutra probudili i izgledali 10 godina starije, ali bi vremenom izlaganje plavoj svetlosti moglo da utiče na vaš izgled.
Dakle, imaju nekoliko jednostavnih saveta.
Koristite podešavanje noćnog režima (koje pretvara boje na ekranu u sivu verziju) ili aplikaciju za filtriranje plave svetlosti.
Smanjite vreme koje provodite ispred ekrana pre spavanja i stvorite opuštajuću rutinu za kvalitetniji san.
Odmaknite telefon od lica da biste smanjili izlaganje plavoj svetlosti.
Pogledajte i: